Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До събота можете да се запознаете с творбите на една българка

Ошибана - изкуството да запазваш спомени

Само три дни творбите на Валентина Ганева - Щерева ще украсяват пространството на изложбената зала в Съюза на архитектите в София. Можете да ги видите до събота, 11 януари. Експозицията се нарича "Еманация" и представя най-доброто, създадено от Валентина през годините. Но, както самата тя уточнява, "2019 беше изключително плодотворна за мен, така че може би 80 процента от творбите са създадени през последната година". Цялата нова серия е "златна" - ако посетите изложбата, ще разберете защо.

Самата авторка е бивша състезателка по художествена гимнастика, първата възпитаничка на (младата тогава треньорка) Нешка Робева. Преди художествената гимнастика пък е играла балет - тогава е бил първият й досег с красотата. И явно има сетива за различните проявления на красивото, защото от години тя се занимава с Ошибана, което на японски означава хербарий. "Това е древно изкуство, първоначално създадено, за да запазва спомени.

В същността си е комбинация от сухи цветя, но има свои правила и различни техники, които днес са изключително съвременни". Дори и хартията, върху която се създават картините (от различни комбинации от сухи цветя, но не само) е традиционно японска, ръчно правена и самата тя често дава идея. Всеки детайл е важен, а резултатът често е изненадващ. И прекрасен. А всъщност Валентина Ганева - Щерева се оказва в Япония като треньорка по художествена гимнастика.

През тази така вдъхновяваща 2019 е прекарала 6 месеца там и там между тренировките и състезанията, на хартията оживяват различни сюжети. Даже има една, създадена от дървесна кора, в която само една от фигурите е била предварително замислена, останалите форми оживяват от само себе си. А това, което кара Валентина да седне и да твори не е вдъхновението, а по-скоро натрупването на впечатления. И спомени.

Други нейни творби пък са като послания - като трите картини, които подарява на трите гимнастички от клуб Левски -Триадица, които имат квота за Олимпийските игри, които както знаем, тази година са в Токио. Едната е Боряна Калейн, другите две са от състава на ансамбъла. Така сякаш се затваря един символичен кръг, а Валентина вярва, че картините ще им донесат късмет в далечната (за повечето от нас) и така близка за Валентина Япония.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06