Вероятно всеки от вас е посещавал Кремиковския манастир "Св. Георги Победоносец", ако не от поклонически порив, то поне заради живописното място на южните склонове на Стара планина и красивата гледка към Софийското поле, която се открива.
По-любопитните от вас вероятно са се запознали и с някои аспекти от богата история на мястото, която ни връща поне 6 века назад.
Макар и доста популярен като част от Софийската Света гора, историята на този манастир, особено ранната, е забулена в мистерия – каза пред Радио София археологът Владислав Тодоров, който работи там от 2015 година. - Съществуват легенди, че храмът е съграден по времето на цар Иван-Александър в края на ХІV век, но първите писмени свидетелства за манастира са от ХVІ век (1530 г.).
Историята на Кремиковския манастир се допълва всеки ден по малко – отбеляза още Владислав Тодоров.
Доскоро мислехме, че той се появява там през Възраждането, но много е възможно да се потвърдят легендите – че е възникнал още през ХІV век.
Има сведения за преустройството на църквата през 1493 г.
Във времето манастирът е преживял земетресение и пожар, бил е дострояван няколко пъти, включително и през ХХ век.
Някои реликви от това място се съхраняват в различни български музеи.
Повод за разговор с Владислав Тодоров е тематичната изложба, която беше открита на 9 януари в Националния антропологичен музей и която имате възможност да разгледате там до май т.г. Тя представя археологически находки открити в района около манастира още от първите проучвания там 80-те години, както и дигитални възстановки на различните етапи от историята му.
Изследователските разкопки продължават през април.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...