Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Като мярка по проект

За по-чист въздух в София замислят обособяване на зони с ограничен трафик

Проектът представи ресорният зам.-кмет Йоана Христова
Снимка: Архив

Въвеждане на нискоемисионни зони в града се обмисля като мярка за справяне с мръсния въздух в София. Тя ще бъде обсъдена и евентуално включена в новата „Програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух на територията на Столичната община за периода 2021-2026 г.“.
Залага се да бъдат идентифицирани много ясно източниците на замърсяване и съответно действията за ограничаването им, както и да бъдат надградени вече съществуващите в сегашната програма мерки.

В нискоемисионните зони не могат да влизат превозни средства под определена категория или имат емисии под някакъв допустим праг. Може да бъдат зони, в които не се допуска транспорт - в дни, в които има превишени вредни емисии или могат да бъдат постоянни, поясни зам.-кметът по направлението „Зелена система, екология и земеползване” Йоана Христова.

За включените мерки в програмата за подобряването на качеството на атмосферния въздух за периода 2021-2026 г. ще бъдат изготвении прогнозни разходи и източници на финансиране на реализирането им. А по отношение на системата за ранно предизвестяване, Христова посочи, че вече се работи в посока на подобрявване на механизма и информиранее на гражданите.

Ще бъдат приведени в съответствие и всички автоматични станции за измерване на атмосферния въздух в столицата по отношение на допустимия брой на среднонощните превишения. А като успех на настоящата програма, зам.-кметът определи европейското изискване за чистота на въздуха за средногодишна норма.

Макар проекта за изготвянето на новата програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух да има заложен срок за средата на следващата година, от екипа, ангажиран с новия документ, смята да е готов с предварителната версия още в края на тази година. Програмата ще бъде съгласувана с всички заинтересовани страни, като граждани, бизнес, НПО, институции и научни среди.

Общата стойност на проекта е 412 583,87 лв. и ще се реализира с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“, национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България и бюджета на Столичната община.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13