Въвеждане на нискоемисионни зони в града се обмисля като мярка за справяне с мръсния въздух в София. Тя ще бъде обсъдена и евентуално включена в новата „Програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух на територията на Столичната община за периода 2021-2026 г.“.
Залага се да бъдат идентифицирани много ясно източниците на замърсяване и съответно действията за ограничаването им, както и да бъдат надградени вече съществуващите в сегашната програма мерки.
В нискоемисионните зони не могат да влизат превозни средства под определена категория или имат емисии под някакъв допустим праг. Може да бъдат зони, в които не се допуска транспорт - в дни, в които има превишени вредни емисии или могат да бъдат постоянни, поясни зам.-кметът по направлението „Зелена система, екология и земеползване” Йоана Христова.
За включените мерки в програмата за подобряването на качеството на атмосферния въздух за периода 2021-2026 г. ще бъдат изготвении прогнозни разходи и източници на финансиране на реализирането им. А по отношение на системата за ранно предизвестяване, Христова посочи, че вече се работи в посока на подобрявване на механизма и информиранее на гражданите.
Ще бъдат приведени в съответствие и всички автоматични станции за измерване на атмосферния въздух в столицата по отношение на допустимия брой на среднонощните превишения. А като успех на настоящата програма, зам.-кметът определи европейското изискване за чистота на въздуха за средногодишна норма.
Макар проекта за изготвянето на новата програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух да има заложен срок за средата на следващата година, от екипа, ангажиран с новия документ, смята да е готов с предварителната версия още в края на тази година. Програмата ще бъде съгласувана с всички заинтересовани страни, като граждани, бизнес, НПО, институции и научни среди.
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..