Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Детското БНР“ предлага най-доброто за малките слушатели

Детското БНР се прави само от Ирина Вълчанова, Ани Маринова, Калина Колева и Виолета Димитрова
Снимка: Ани Петрова

Единствената специализирана редакция за деца е в БНР. Това, което се прави там, е една инвестиция в малките, които трябва да придобият навика да търсят и да слушат хубави, смислени предавания – образователни, забавни…Детското БНР е онлайн платформа, която съществува от септември 2016 г., но Българското радио е имало предавания за деца още през 1931 г. Три години по-късно новините и предаванията вече стават редовни, имат точен час и слушателите са знаели кога какво да очакват.

Приказките са разказвани от актьора Никола Балабанов, по-известен като чичо Кольо – разказа в "Радиоприемница" Ирина Вълчанова – отговорен редактор на Детското БНР. – Малко по-късно се включва и актрисата Лили Попиванова. Още преди Втората световна война по радиото се появяват и детски оперетки на Парашкев Хаджиев – 120 на брой, излъчвани на живо! За съжаление двата тома либрета не са запазени, защото от бомбардировките (1944 г.) е пострадала и сградата на радиото.

В първите години след 1944-та детската редакция е под ръководството на Леда Милева. Предаванията за децата са били по час и половина всеки ден. Леда Милева се е свързала с писатели и композитори за създаването на нови произведения за деца.

Имало е предавания за всички възрасти. Имало е приказки, песни, радиопиеси с пеещи актриси. На въпроси от водещите на входа на Българското радио са получавани отговори докато трае самото предаване.

Създава се детската радиостудия и са включвани избрани деца с артистични заложби. След актоьорите, които работят за децата са Славка Славова, Апостол Карамитев, Емил Стефанов играе образа (гласа) на Бърборино.

Днес Детското БНР се прави само от 4 дами, които са всеотдайно по отношение на малките слушатели. Всъщност преди да се публикуват в сайта, материалите първо звучат в ефира на програма „Христо Ботев“ (в събота и неделя).

Много от запазените приказки и предавания и могат да се чуят на онлайн платформата – казва Ани Маринова. – Всеки четвъртък сутрин излъчваме приказки за деца, написани от деца.

Може би само в Африка нямаме слушатели – усмихва се Ирина Вълчанова. За много българчета зад граница (и техните родители) сайтът е полезен и интересен.

Приказките, които адаптираме и пускаме, имат сюжет и поука, с които са интересни за всеки слушател, независимо от възрастта – отбелязва Виолета Димитрова. В програмата се включват както произведения от световни и български  писатели, така и народни приказки.

Сутрешните минути на „Ранобудно петленце“ са любими на няколко поколения – посочва Калина Колева. – Приказките, които правим с най-голямо удоволствие, звучат и вечер от 19:15.

Детската тематика е много специфична. Трябва да обичаш децата, за да работиш за тях. Стремим се да привлечем вниманието и интереса на днешните деца, чрез сайта се опитваме да ги насочим към ефирната програма и обратно – подчертават редакторките в Детското БНР. Редакцията организира и събития – тържества (за Коледа например), както и конкурси, с които се стимулират любопитството и творчеството сред децата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10