Единствената специализирана редакция за деца е в БНР. Това, което се прави там, е една инвестиция в малките, които трябва да придобият навика да търсят и да слушат хубави, смислени предавания – образователни, забавни…Детското БНР е онлайн платформа, която съществува от септември 2016 г., но Българското радио е имало предавания за деца още през 1931 г. Три години по-късно новините и предаванията вече стават редовни, имат точен час и слушателите са знаели кога какво да очакват.
Приказките са разказвани от актьора Никола Балабанов, по-известен като чичо Кольо – разказа в "Радиоприемница" Ирина Вълчанова – отговорен редактор на Детското БНР. – Малко по-късно се включва и актрисата Лили Попиванова. Още преди Втората световна война по радиото се появяват и детски оперетки на Парашкев Хаджиев – 120 на брой, излъчвани на живо! За съжаление двата тома либрета не са запазени, защото от бомбардировките (1944 г.) е пострадала и сградата на радиото.
В първите години след 1944-та детската редакция е под ръководството на Леда Милева. Предаванията за децата са били по час и половина всеки ден. Леда Милева се е свързала с писатели и композитори за създаването на нови произведения за деца.
Имало е предавания за всички възрасти. Имало е приказки, песни, радиопиеси с пеещи актриси. На въпроси от водещите на входа на Българското радио са получавани отговори докато трае самото предаване.
Създава се детската радиостудия и са включвани избрани деца с артистични заложби. След актоьорите, които работят за децата са Славка Славова, Апостол Карамитев, Емил Стефанов играе образа (гласа) на Бърборино.
Днес Детското БНР се прави само от 4 дами, които са всеотдайно по отношение на малките слушатели. Всъщност преди да се публикуват в сайта, материалите първо звучат в ефира на програма „Христо Ботев“ (в събота и неделя).
Много от запазените приказки и предавания и могат да се чуят на онлайн платформата – казва Ани Маринова. – Всеки четвъртък сутрин излъчваме приказки за деца, написани от деца.
Може би само в Африка нямаме слушатели – усмихва се Ирина Вълчанова. За много българчета зад граница (и техните родители) сайтът е полезен и интересен.
Приказките, които адаптираме и пускаме, имат сюжет и поука, с които са интересни за всеки слушател, независимо от възрастта – отбелязва Виолета Димитрова. В програмата се включват както произведения от световни и български писатели, така и народни приказки.
Сутрешните минути на „Ранобудно петленце“ са любими на няколко поколения – посочва Калина Колева. – Приказките, които правим с най-голямо удоволствие, звучат и вечер от 19:15.
Детската тематика е много специфична. Трябва да обичаш децата, за да работиш за тях. Стремим се да привлечем вниманието и интереса на днешните деца, чрез сайта се опитваме да ги насочим към ефирната програма и обратно – подчертават редакторките в Детското БНР. Редакцията организира и събития – тържества (за Коледа например), както и конкурси, с които се стимулират любопитството и творчеството сред децата.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..