А какви са брезничани? "Най-лесно е да се каже, че сме веселяци" - веднага отговаря нашият домакин, но бърза да добави, че Константин Иречек ги описва като "скандалджии". И за да стане съвсем ясно - "серт не сме, но сме инатчии, големи". И се връща на темата за сурвакарския фестивал, който през 60-те си се е провеждал в Брезник, но "след едно леко сбиване между кукерските групи, тогавашния първи секретар на Партията го забранява и само след година фестивалът вече се провежда в Перник. Това ми го е разказвал стар брезничанин...".
Не му липсва чувство за хумор, нито за самоирония на секретаря на читалище "Просвещение 1870", където бе разположено мобилното студио на Радио София. Неслучайно е част от трупата на самодейния театър на града, неслучайно има и награди. Пейчо Панов споделя, че е част от живота на това читалище от 5-годишен, бил е в различните състави, и най-вече във фолклорния, а от 2012 е секретар.
Сградата на читалището в Брезник, между другото, е впечатляващо голяма, оказва се, че е построена за 100-годишнината от създаването му, има богата библиотека с просторна зала за четене (с регистрирани над 2000 читатели при не по-малко от 4000 жители на Брезник към момента) има и тетрален салон с 450 седящи места, "с осем метра светлоотвор и въртяща се сцена, искам специално да се похваля". Затова и гостуват редовно постановки на Театъра на армията, на Шуменския театър, на тетъра в Габрово...
Историята на създаването на читалище "Просвещение", което сега, през 2020-а, празнува своята 150-та годишнина, е много интересна и вдъхновяваща (можете да я чуете като част от интервюто) и в този ред на мисли гостът ни (който ни е всъщност домакин), подчертава, че и днес "има нещо възрожденско в Брезник, тук много хора се интересуват от всичко".
Пред читалището има издялан от дърво кукер - Пейчо Панов веднага започва нов разказ за автора, "бай Стоимен Марков, той е бил приет не само в Художествената академия, но и в Консерваторията и я завършва като виолончелист, дълги години е част от една от големите ни филхармонии, но през цялото време продължава да създава и понеже коренът му е тук, от село Ребро, ни подари няколко дървени и метални пластики".
Говорим с Пейчо Панов и за селата в околностите (Ребро, например, се казва така, защото според легендите там е било реброто на Крали Марко, село Гърло пък е където му е било гърлото - изобщо много кралимарковски край), например че "той е един от най-старите, не само в България, но и на Балканите, като тракийско миньорско селище се споменава още преди новата ера, а сегашното име Брезник датира от 10 век, заобиколени сме от баири, разположени сме на висока котловина и въздухът ни е хубав". Смята, че през годините рекламата за Брезник и околностите е била твърде оскъдна. "А и последната голяма етнографска експедиция приключила малко преди да влезе в нашенско, така че има какво да се открива. Оттогава се занимават само местни краеведи" - обяснява Пейчо Панов.
Иначе в момента се извършват аварийни археологични разкопки, защото предстои да се добива руда и може да се появят интересни находки. И пак се връщаме назад във времето с вметката от страна на Пейчо, че някога Брезник бил известен с това, че тук турчин не е закачал българка...
И още един интересен факт за любовта към самодейността в Брезник - при 360 ученика в местното училище в коледното тържество са участвали над 100. Това обяснява и високото ниво на самодейния театър към читалището.
За всички дейности на читалището, за танцов клуб "Калина", за малките балерини - чуйте в разговора на Лили Големинова с Пейчо Панов.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..