Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нели Маринова: Професията на акушерката е благородна

Днес празнуваме Бабинден, а акушеро-гинекологичните отделения в страната и специалистите, заети в родилната помощ, имат професионален празник. В българската традиция "бабите" или традиционните акушерки са били на особена почит в обществото.

Днес, в условията на отрицателен демографски прираст, е редно да изкажем своята благодарност към хората, които се грижат за това да се раждат здрави бебета. За съжаление тенденцията в страната е към все по-малко раждания с всяка следваща година - след бейби бума през 2009 година, когато са се родили близо 81 хил. бебета, броят им постепенно намалява като през 2018 вече са под 63 хил.

Бабинден е един от най-важните женски празници в българската традиция, а корените му са езически. На този ден се отдава почит на „бабите“ - възрастните жени в общността, които помагат новият живот да се появи на бял свят. Макар и ритуалите да варират в различните краища на страната, основните елементи на празника са 3 - къпане, благославяне и помазване на малките деца от бабата за здраве.

От 1951 година 21 януари е обявен за Ден на родилната помощ  - на акушерките, гинеколозите, неонатолозите в България. Поводът беше отбелязан и в най-старата акушеро-гинекологична болница в страната „Майчин дом“.

Ритуално бяха измити ръцете на доц. Виолета Димитрова, началник на Клиниката по патологична бременност, както и на старшата акушерка на родилната зала - Нели Маринова.

Нели Маринова работи като акушерка в „Майчин дом“ над 40 години. С нейна помощ на бял свят са дошли над 4000 български деца, включително и такива, които днес вече работят като лекари в същата болница.

"Професията на акушерката е благородна. Тази професия или я упражняваш с цялата си душа и се отдаваш на нея, или не можеш да реализираш себе си като акушерка. Неповторима е професията на акушерката. Акушерството е неповторимо, то е магия", казва Маринова. 
 
От началото на годината в „Майчин дом“ са проплакали близо 250 деца. През 2019 пък в болницата са родени 3761 бебета. Лечебното заведение има история дълга повече от век.

Идеята за създаването на първата специализирана АГ болница е на Княгиня Мария-Луиза, която през 1883 г. решава да построи със свои средства „Матерните”. През 1903 година в присъствието на Цар Фердинанд, депутати, дипломати, министри, духовенството и граждани „Майчин дом“ отваря врати.

Днес на церемонията в болницата беше открита изложба с архивни кадри и документи от историята на лечебното заведение.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минералната баня в Княжево - паметник на културата с местно значение?

Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София": "На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на..

публикувано на 21.05.25 в 13:17

Градските топлинни острови взимат твърде много жертви

Асоциация за развитие на София и Бюро за интеграция и социални иновации организират Софийска работилница "Климатичен пясъчник" по пилотен проект за създаване на климатично убежище от градските топлинни острови. “Това е един проект, който цели да подготви София, заедно с други градове, да разберат малко повече за градските топлинни острови . Това е..

публикувано на 21.05.25 в 12:58
Ива Таралежкова

"Петелът, който буди хората" - сборник с вдъхновяващи истории за малките населени места

Сдружение "Деветашко плато" издаде сборник с вдъхновяващи примери и демократични подходи за управление в малките населени места. Изданието е озаглавено "Петелът, който буди хората" и води читателя на различни места в България – непознати, преоткрити, посвоему привлекателни и специални. Сборникът споделя историите и на хората в тези малки села –..

публикувано на 21.05.25 в 12:55

В столичния район "Люлин" въвеждат експериментален вътрешноквартален транспорт

В столичния район "Люлин" въвеждат вътрешноквартален транспорт. Целта е да бъде анализирана ефективността и нуждата от довеждащ транспорт до МС "Люлин" и МС "Сливница", който да облекчи придвижването на гражданите. Линията е експериментална и е по идея на районната администрация в "Люлин“, каза пред Радио София кметът Георги Тодоров. Превозът е..

публикувано на 21.05.25 в 11:34

Над 11 000 ученици се явяват в София на държавния зрелостен изпит по БЕЛ

Над 11 000 ученици се явяват в София на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Те са разпределени в около 900 изпитни зали. Пред Радио София Данко Калапиш от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България припомни, че тази година завършват учениците, които в началото на Covid пандемията са били в 7 клас и се е..

публикувано на 21.05.25 в 09:41

Почитаме светите Константин и Елена

На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. Повече от 100 хиляди  българи празнуват имен ден, сочат данни на националната статистика. Денят е на особена почит в района на Странджа, където се нарича Костадиновден и се свързва с нестинарството. Празник има град Пазарджик, а..

публикувано на 21.05.25 в 08:54