BRAND
Кралете на фънка и символ на ейсид-джаз движението The Brand New Heavies излизат на сцената на зала „Универсиада“ месеци след излизането на едноименния албум “TBNH”, посветен на 30-ия юбилей на групата.
Ядрото на The Brand New Heavies са композиторите Саймън Бартоломео и Андрю Леви, които с музиката си вдъхновяват поколение успешни изпълнители, включително Jamiroquai, D’Angelo, Ерика Баду и суперпродуцента Марк Ронсън, който определя техния дебютен албум като един от петте, променили живота му. През годините 15 от хитовете на формацията достигат челните места на британските и американските класации за сингли, денс, клубна, аренби и хип хоп музика, а албумите им са с платинен статус по продажби. Сред най-обичаните им песни са „Dream On Dreamer”, „Sometimes”, „You’ve Got A Friend”, „Apparently Nothing”, „Shelter”, „Never Stop” и др.
Издаденият през 2019 г. албум включва колаборации със Сийда Гарет, НДеа Дейвънпорт, Анджи Стоун, Бевърли Найт, изгряващата звезда Лавил и самия Марк Ронсън.
Събитието е за лица навършили 18 г. , предупреждават организаторите.
ОПЕРА
Едно от най-големите имена в света на съвременната опера - драматичният сопран Мария Гулегина ще изпълни главната роля в операта "Тоска" от Пучини, съобщиха от Софийската опера и балет.
Гулегина е смятана за един от водещите драматични сопрани в света, единствената с 16 главни роли в нови постановки в театър Ла Скала, между които „Манон Леско“, „Тоска“, „Бал с маски“, „Макбет“ и др.
Обявена от критиката за „Кралица на операта“, тя често се представя в на сцените на най-престижните оперни театри в света, като Виенската държавна опера, Мариински театър, Баварската държавна опера, „Дойче Опер“ Берлин, „Театро Лисеу“, „Ковънт Гардън“, „Опера Бастий“, „Театро Колон“, Болшой театър и др.
Гулегина е изпълнила над 165 пъти в Метрополитън опера в Ню Йорк главните роли в „Аида“, „Турандот“, „Тоска“, „Норма“, „Макбет“, „Набуко“, „Андре Шение“, „Дама пика“, „Селска чест“ и др.
МЮЗИКЪЛ
Небойша Брадич (Сърбия) е режисьор-постановчик на мюзикъла "Цигулар на покрива", чиито премиерни представления са на 24, 25, 26 и 31 януари в Музикалния театър.
Мюзикълът в две действия е композиран от Джери Бок по либрето на Джоузеф Стайн и Шелдън Харник, преводът е на Валери Петров.
Диригент-постановчик е Юли Дамянов, хормайстор – Людмил Горчев, хореографията е дело на Анна Пампулова. В новата сценична версия ще видим солистите, хорът, балетът и оркестърът на Музикалния театър.
Премиерата на „Цигулар на покрива” на Бродуей е на 22 септември 1964 година. Постановката се играе над три хиляди пъти до 12 юли 1972 година.
През 1965 година мюзикълът спечелва девет награди „Тони”. Пет години по-късно „Цигулар на покрива“ е представен и пред лондонската публика, където са изиграни над 2000 спектакъла.
Мюзикълът “Цигулар на покрива” не е загубил своята популярност и до днес. Признат за класика в жанра, той продължава да се играе на много професионални и любителски сцени по цял свят.
За първи път в България „Цигулар на покрива” е поставен на сцената на Музикалния театър през 1993 година.
Брадич е поставил е над 90 пиеси в театри в Сърбия, Босна, Хърватия, Словения и Гърция. Режисирал е и много опери, балети и мюзикъли. Бил е режисьор и директор на редица сръбски театри, сред които Националния театър в Белград, театърът на Крушевац, "Ателие 212" и Драматичния театър в Белград. Бивш министър на културата на Сърбия е в периода 2008-2011 г. В момента е главен редактор на културната програма на Сръбската национална телевизия.
ИЗЛОЖБА
на кучета и конкурс ще се проведе от днес до неделя в зала „Универсиада“, съобщиха от Българската републиканска федерация по кинология.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..