Преди 11 години, в нормалното търсене на един млад човек как да съчетае работата си, така че да се чувства полезен, попаднах във фондация „Помощ за благотворителността в България". Дотогава всичките ми инициативи бяха в квартала, в училището. Всичките бяха на ниво „искам да помогна, но не знам как“. Попадайки във фондация „BCause“ установих колко много начини има да помогнеш на някого. И колко е хубаво една организация да ги събира на едно място.
Действията й имат резултат, тъй като зад гърба си вече има десетки успешни каузи. С труда си е спасила мнозина, върнала е хиляди усмивки, осигурила е бъдеще за не малко провалени животи.
Част от живота ни е работното място. Голяма част. Затова е добре да оползотворим времето си на работа. Единият от начините е като го съчетаем с полезното. Но не за нас самите, а за някой друг. Прекрасно е човек, когато ходи на работа, да има варианти да помага на каузите, в които са интересите му. Хубаво, че в България фирмите вече се научиха да дават допълнителни дни отпуска за доброволчески инициативи. Много такива фирми има. Някои го правят като ден на доброволчеството или на социалната ангажираност на компанията. Други дават свобода на служителите си когато и както искат. Над 4000 души в България даряват по ведомост. Ежегодно от заплатата си отделят някаква сума, която обикновено хората забравят, че я дават.
Приятна е изненадата винаги, когато видиш резултата от своята помощ. Не е трудно да подадеш ръка, особено, когато каузите, които можеш да подкрепиш са безброй. Една от каузите, на които Веселина помага е за обновяването на отделението по нефрология в "Проф. Иван Митев" в София.
Хубаво е, когато творим хубави неща ЗАЕДНО. Именно така се градят дълготрайни отношения, уверена е Веселина:
Често имаме дълготрайни отношения с каузите, с които работим и с дарителите, което е страхотно. Имаме една програма „Готови за успех". Даваме стипендии на деца без родители или с един родител, но пък с отличен академичен успех - за студенти или дванайсетокласници. Тази програма вече 16 години има кръг от еднакви дарители - компании и индивидуални лица, с които се познаваме и сме приятели, с които дарението е на едно телефонно обаждане от нас.
С дългосрочни усилия се постигат големите цели. Това е единственият начин за превъзпитаване на общественото поведение. Веселина е тръгнала по дългия път на промяната, който е трънлив, но безкрайно смислен.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..