Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-дисциплинирани са стопаните на кучета при разходките

Снимка: БГНЕС

След дъждовното утро, а и все още влажно време - градската разходка е приятно изживяване, изпълнено със свеж въздух, в сравнение с този, който дишаме през последните седмици. Но разходката ни, особено в парковите зони, е изпълнена с известна опасност. Опасност от това да попаднем, а още по-неприятно да настъпим кучешки екскремент. Особено след като е валяло и тези „изненади“ от домашните любимци се сливат с калта. Но, оказва се, от Столичния инспекторат отчитат все по-съвестно поведение на собствениците и почистване след кучетата им.

Да се натъкнеш на кучешки екскременти е гледка, която е отблъскваща, а за някои „късметлии“ и доста неприятно изживяване,  ако разберат за опасността едва след като са стъпили в тези миризливи и лепкави „подаръци“. И ако сме се примирили, че ще се натъкнем на такова замърсяване от бездомните кучета, то сме особено чувствителни, ако станем свидетели на случай, при който  стопанинът не почиства след любимеца си. Защото все пак това е задължение на хората с кучета, което те трябва да изпълняват, ако искат домашен любимец.

А през последните години стопаните в София са все по-дискциплинирани и почестват след кучетата си, забелязват от Столичния инспекторат. Все пак оттам отчитат, че подобни нарушения са трудни за установяване, тъй като се изисква инспекторът да констатира на място провинението. Все пак в подобни случаи се издава предписание на собственика на кучето, което е изискване той да спазва определено поведение.

При неспазване на предписанията или системни нарушения се стига вече и до санкциите, обясни главният инспектоп в Столичния инспекторат д-р Тихомир Пърлев. Той поясни, че през 2019 г. са проверени 2707  собственици -  издадени са 1557 констативни протокола с предписания, 36 глоби по квитанция, 72 глоби с фиш, чиято стойност може да достигне до 50 лв. и нарушенията са както непочистване след домашния любимец, така и за нерегламенитирано разхождане или агресивно поведение на животното. 

Инспекторатът работи както по жалби и сигнали, така и регуларно се извършват проверки по места от районните инспектори.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля професионалната..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03