Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СОС одобри доклада за водоподаването от София до Перник

Снимка: Божидар Янев, БНР
Столичният общински съвет одобри доклада за водоподаването от София до Перник с 56 гласа „за“ и 1 „въздържал се“. Така след взимане от водосбора на язовирите „Белмекен“ и „Бели Искър“ (от който се осигуряват 25% от водата за София), намиращият се в криза Перник, ще получи вода за питейни нужди с изграждането на 13.5 км трасе от Мало Бучино до квартал „Мошино“.

При гласуването на решението единствено Волен Сидеров гласува „въздържал се“. 

Кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова отрече да има опасност за водоснабдяването на софиянци от осигуряването на допълнителното количаство вода, което трябва да се насочи към Перник (през ВиК мрежата на София да бъдат подавани 300 л/сек). Тя изрази удовлетворение от взетото решение от Общинския съвет, но каза, че и политическите спекулации в залата не са липсвали.

Фандъкова каза също, че по отношение на съмнението, че допълнителните количества вода, които ще се насочват към Перник, могат да предизвикат по-чести аварии по водопреносната мрежа на София - то такива винаги са възможни, но тук е отговорността на концесионера „Софийска вода“ да реагира бързо и да направи предложения за справяне с проблема. 
Кметът на Перник Станислав Владимиров благодари за гласуваното одобрение от СОС, но каза, че има реален риск от замърсяването на водата, заради състоянието на водопреносната мрежа на града.

През вчерашния ден по темата заседаваха три комисии на СОС - по инженерна инфраструктура и енергийно планиране, по икономика и собственост и по финанси и бюджет. Те позволиха подаването на вода към Перник през водоснабдителната система на София.

На 23 януари министърът на икономиката Емил Караниколов съобщи, че Министерският съвет е взел решение, с което го е упълномощило чрез писмо да поиска от СОС съгласие водопреносната мрежа на София да се използва за доставки на вода за Перник.

Основното притеснение по време на вчерашните обсъждания беше свързано със състоянието на Рилския водопровод и дали той би издържал допълнително налягане, когато през него тръгне и водата за перничани. Авария на водопровода би означавала, че вода няма да има както на места в София, така и в Перник.

В интервю сутринта столичният кмет Йорданка Фандъкова успокои софиянци, че риск за водоподаването в града не съществува и, че капацитетът на язовирите „Бели Искър“ и „Искър“ е достатъчен, за да обезпечи питейно-битовите нужди на гражданите години напред.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля професионалната..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03