Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СОС одобри доклада за водоподаването от София до Перник

Снимка: Божидар Янев, БНР
Столичният общински съвет одобри доклада за водоподаването от София до Перник с 56 гласа „за“ и 1 „въздържал се“. Така след взимане от водосбора на язовирите „Белмекен“ и „Бели Искър“ (от който се осигуряват 25% от водата за София), намиращият се в криза Перник, ще получи вода за питейни нужди с изграждането на 13.5 км трасе от Мало Бучино до квартал „Мошино“.

При гласуването на решението единствено Волен Сидеров гласува „въздържал се“. 

Кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова отрече да има опасност за водоснабдяването на софиянци от осигуряването на допълнителното количаство вода, което трябва да се насочи към Перник (през ВиК мрежата на София да бъдат подавани 300 л/сек). Тя изрази удовлетворение от взетото решение от Общинския съвет, но каза, че и политическите спекулации в залата не са липсвали.

Фандъкова каза също, че по отношение на съмнението, че допълнителните количества вода, които ще се насочват към Перник, могат да предизвикат по-чести аварии по водопреносната мрежа на София - то такива винаги са възможни, но тук е отговорността на концесионера „Софийска вода“ да реагира бързо и да направи предложения за справяне с проблема. 
Кметът на Перник Станислав Владимиров благодари за гласуваното одобрение от СОС, но каза, че има реален риск от замърсяването на водата, заради състоянието на водопреносната мрежа на града.

През вчерашния ден по темата заседаваха три комисии на СОС - по инженерна инфраструктура и енергийно планиране, по икономика и собственост и по финанси и бюджет. Те позволиха подаването на вода към Перник през водоснабдителната система на София.

На 23 януари министърът на икономиката Емил Караниколов съобщи, че Министерският съвет е взел решение, с което го е упълномощило чрез писмо да поиска от СОС съгласие водопреносната мрежа на София да се използва за доставки на вода за Перник.

Основното притеснение по време на вчерашните обсъждания беше свързано със състоянието на Рилския водопровод и дали той би издържал допълнително налягане, когато през него тръгне и водата за перничани. Авария на водопровода би означавала, че вода няма да има както на места в София, така и в Перник.

В интервю сутринта столичният кмет Йорданка Фандъкова успокои софиянци, че риск за водоподаването в града не съществува и, че капацитетът на язовирите „Бели Искър“ и „Искър“ е достатъчен, за да обезпечи питейно-битовите нужди на гражданите години напред.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13