Идеята фактическото съжителство да бъде правно уредено се появява още през 2000 г., но 20 години по-късно тя все още не е реализирана. От тази липса на законодателна уредба страдат най-вече децата, смята доц. Димитров. Ако се роди дете по време на фактическото съжителство, то следва да бъде припознато от бащата. Нещо повече - няма възможност да се търси издръжка при фактическо съжителство, а ако такава се уговори, тя не би била законна, допълва доц. Димитров.
Новият Семеен кодекс от 2009 г. внесе сериозни изменения във всички институти на семейното право. За първи път съпрузите могат да избират както при встъпване в брак, така и по време на брака един от три имуществени режима - законов режим на общност, законов режим на разделност и брачен договор. Според доц. Димитров именно брачният договор е най-либерален, но за съжаление приложното му поле все още не е достатъчно голямо.
Според новия Семеен кодекс няма и условие за сключване на граждански брак преди църковния, но все пак документът може да бъде изискан преди извършване на религиозния обред.
Според ставрофорен иконом Михаил Михайлов, предстоятел на софийския храм „Свети апостол Йоан Богослов“, свещеник може да извърши венчание, преди да е сключен граждански брак, без да е застрашен от наказание. Въпреки това в църковния календар, който е официално издание на Българската православна църква, първото условие за встъпване в църковен брак, е предоставяне на препис извлечение от акта за сключване на гражданския брак.
Според него това е така, тъй като юридически легитимният брак служи, за да могат да бъдат разгледани редица въпроси, включително и тези, свързани с евентуален развод. Какво още обясни отец Михаил Михайлов за значението на църковния брак и за семейството - чуйте в звуковия файл.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..