“Работата в туризма е начин на живот, защото един хотел работи всеки ден от седмицата денонощно и всички ние, които обслужваме тази сфера, сме съпричастни към случващото се и то във всеки един момент”, казва Ивайло Кожухаров, един от учредителите на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели и член на контролния съвет към Националния борд по туризъм, който гостува в изнесеното студио на нашата Радиоприемница на изложението СИХРЕ за хотелиерство, ресторантьорство, кетъринг и СПА.
Според него туризмът е призвание и човек няма как да работи това по задължение, а ако се случи да е по задължение, ще е само временно. За него няма значение дали се работи в голям или малък хотел, важно е мениджърът да намери баланс между строгост и приятелско отношение. След годините, изкарани в бранша (близо 18), Ивайло Кожухаров може веднага да се ориентира как се обслужва един хотел по бързината на реакция на рецепциониста, както и за хармонията в работата на хотела.
България има добра история в развитието на туризма - морски, планински, СПА, уелнес, културен туризъм, както и популярният отскоро конферентен туризъм. Разбира се, не може да се слага всичко под един знаменател – подчертава той. “В страната ни има хотели, които са на много добро, световно ниво и съответно в чужбина има хотели, които са на ниско ниво. Всеки продукт трябва да се гледа поотделно”, казва Кожухаров.
По думите му все по-малко значение отдават клиентите на това колко звезди има даден хотел. Най-важното при избора е обратната връзка - в 90% от случаите, хората се ориентират най-вече по отзивите на други клиенти, вече отсядали в хотела. Според Кожухаров има разделение в хотелиерския бранш, като съществуват близо 200 различни организации. Неговото като желание е работещите в сферата на хотелиерството да са по-обединени и всички да работят заедно за дестинация България, а не всеки отделен регион или хотелиер да работи сам за себе си.
"Ние трябва да продължим да запазваме позициите си, които вече сме извоювали като морска и зимна дестинация, но същевременно това не е достатъчно. С няколко месеца сезон лятото и няколко месеца сезон през зимата няма как да се получи целогодишен продукт. За да могат хотелиерите да задържат своите кадри, ние трябва да работим за разработване на потенциала на страната ни в конгресния и конферентния туризъм, където България набира скорост, още повече че у нас е много безопасно, което е важно за организаторите на подобни мащабни събития", смята Ивайло Кожухаров, който е създател на платформата hotelexperts.bg, която има за цел именно взаимопомощта между тези, които са мениджъри на хотели.
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..