Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джералдин Чаплин е специален гост на 24-ия София Филм Фест

Джералдин Чаплин ще бъде  специален гост на 24-тия София Филм Фест и ще получи Наградата на София на Столичната община за приноса си към киноизкуството. На 20 март в зала 1 на НДК актрисата ще представи копродукцията с българско участие „Босият император“, съобщи директорът на международния София Филм Фест Стефан Китанов.

“Специален гост на фестивала ще бъде великата Джералдин Чаплин. Тя ще представи филма “Босият император”, който е копродукция Белгия, Холандия, Хърватия и България. В този филм тя, подобно на легендарния си баща Чарли Чаплин, изпълнява две противоположни роли, както Чаплин във “Великия диктатор” е изпълнил две изключително противоположни роли”, коментира Стефан Китанов.

Специални гости на фестивала ще бъдат режисьорите Горан Паскалевич и Милчо Манчевски. Паскалевич ще представи лично „Въпреки мъглата“, а Манчевски – „Върба“.

Официалното откриване на 24-тия СФФ е на 12 март в зала 1 на НДК с премиерата на филма на режисьора Александър Косев - „Петя на моята Петя”. Сценаристи са Нели Димитрова и Валентина Ангелова, които повдигат завесата на миналото, за да представят на съвременните млади хора Петя Дубарова и нейния талант.

На церемонията по откриване на кинофорума Наградата на София ще получи художникът, аниматор и режисьор Анри Кулев, а българското кино и представянето на най-новите български филми ще бъдат сред основните акценти в програмата.

“Почти ще стигнем абсолютния рекорд в новата история на българското кино. Българските филми ще бъдат над 20, което е невероятно, не съм си представял, че може да се случи такова нещо. 8 от тях ще имат премиера. Някои ще имат световна премиера и това е филмът, с който откриваме - „Петя на моята Петя” на Александър Косев”, допълни Стефан Китанов. 

Дигитално възстановената трета серия на „Мера според мера“ ще има премиера на фестивала. По време на кино форума Георги Дюлгеров ще представи и своята книга „Биография на моите филми“.

Сред важните филми в програмата на фестивала са творбите, отличени на големите световни фестивали, каквито са „Паразит” на Понг Джун Хо („Златна палма“ – Кан, „Златен Глобус“ за чуждоезичен филм, 6 номинации за „Оскар“, включително за Най-добър филм), „Предателят” на Марко Белокио (с номинация за „Златна Палма“ и три номинации на Европейските филмови награди), „Мартин Идън“ на Пиетро Марчело (награда за най-добър актьор от Венеция 2019 за Лука Маринели), „За безкрайността“ на Рой Андершон („Сребърен лъв“ за режисура – Венеция 2019), „Тяло Христово“ на Ян Комаса (номиниран за международен „Оскар“, с две награди от „Венециански дни“ 2019), „Върлината“ на Кантемир Балагов (с наградата на ФИПРЕССИ в „Особен поглед“- Кан 2019, в краткия списък за номинациите за международен Оскар).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Следва период на захлаждане, в София днес температурата ще е около 7°

Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..

публикувано на 03.02.25 в 07:35
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53