Лентата носи заглавието на разказа на поетесата „Петя на моята Петя“. Режисьор е Александър Косев. Сценаристи са Нели Димитрова и Валентина Ангелова, които повдигат завесата на миналото, за да представят на съвременните млади хора Петя Дубарова и нейния талант.
Това е филм-изповед, провокиран както от стиховете на Дубарова, така и от позабравените тийнейджърски идеали и вярвания на създателите му, от факта, че случилото се с нея преди почти 40 години се случва и днес - никой не може да победи в битката срещу системата, но това не означава, че трябва да спрем да опитваме, смятат създателите на филма.
Какви са личните мотиви на екипа на филма да го посвети на Петя Дубарова и каква е ролята на близките ѝ за да звучи кинотворбата искрено и истински, макар да не е биографична, разказва сценаристът Нели Димитрова.
С Валентина Ангелова сме сред многото и големите почитатели на Петя Дубарова – обясни другата сценаристка Нели Димитрова.
У мен отдавна тлееше мисълта, че за нея трябва да се направи още нещо. Че е позабравена…
Свързват се със сестрата на Петя – Елица, обясняват замисленото и получават разрешение.
Биографията ѝ се знае. Целта беше да дадем различните гледни точки към нейната личност. Петя Дубарова присъства, но филмът не е биографичен. Това е нашият поклон към нея.
Подходът в създаването на филма „Петя на моята Петя“ е да свърже бъдещето с миналото. Историята е изградена върху връзките и паралелите между две тийнейджърки от различно време: Петя Дубарова и Петя Монова. Едната е дръзка и модерна, а другата - както е представена във филма - мъдра и митична.
Кинотворбата поставя много въпроси - ако останеш завинаги на 17 и запазиш своите идеали, това спасява ли те от възможността да се превърнеш в скучен възрастен; как се справяш с разочарованието от любовта; дали може да се предадеш, въпреки стремежа да се бориш, или трябва да продължаваш, независимо от всичко... Съвременната Петя трябва да открие своите отговори, поставена в ситуация между живота и смъртта - дали да избере живота или да последва любимата си поетеса Петя Дубарова…
Филмът е заснет за по-малко от месец в Бургас. Ролите са поверени на Алиса Атанасова, Александра Костова, Алена Вергова, Юлиян Вергов, Ясен Атанасов, Албена Павлова, Васил Банов. Много от актьорите, които участват, са родени и свързани с родния град на Петя Дубарова, включват се и близо 500 жители на града като статисти.
Чуйте повече в звуковия файл.
Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..