Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С благороднита си цел "Капачки за бъдеще" обедини стотици хиляди българи

За превоза на събраното има нужда от все по-големи контейнери
Снимка: Личен архив

За силата на една кампания или кауза може да се съди и по хората, които тя привлича, общността, която тя формира, участниците, които се ангажират с дадено събитие или идея.

Такава кампания, и то дългосрочна, се оказа благородната инициатива "Капачки за бъдеще".

С течение на времето движението за събиране на капачки обхваща все повече хора и институции и продължава да надгражда наличните ресурси – добавя нови пунктове, нови участници, нови начини за участие и дарение.

До този момент със събирането на пластмасови капачки кампанията е осигурила 22 кувьоза за новородените български деца в 22 общински болници, като в същото време спомага за опазване на околната среда.

В България кампании за събиране на капачки има може би вече 9 години. Първата акция на "Капачки за бъдеще" беше през октомври 2017 година – разказа пред Радио София Лазар Радков.

Оттогава, от първите 8 тона пластмаса, до сега - през последната акция са събрани около 120 тона, все повече хора, семейства и работни организации се присъединяват към мисията и целта – закупуване на кувьози за нуждаещите се от по-специални грижи бебета.

Лазар Радков си припомни как с Мартина Йорданова са започнали, как са „се заровили“ и разбрали, че 1 от 10 деца се ражда недоносено, 1 от 3 бебета, престояли в кувьоз получава някакво увреждане на зрението, а тези апарати в по-малките болници са се оказали много стари…

И от идеята и експеримента се стига до тези впечатляващи резултати.

Най-голямото постижение на кампанията е, че тя обедини стотици хиляди от цялата страна. През дарените кувьози до миналата година бяха минали над 250 бебенца. Над 600 са доброволните пунктове за събиране в над 150 населени места. Хората видяха, че от нещо незначително – някакви си капачки, се получава нещо смислено.

Още повече, че сумарно са били рециклирани 190 тона пластмаса.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 29.04.25: Особености в българския политически наратив

Гости тази седмица в предаването "Форум" са Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction” и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, които заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми: Обществени нагласи около стоте дни на кабинета; Гласуват ли българите и има ли за..

публикувано на 29.04.25 в 18:15

Певицата Венелина Бонева в сбъднати мечти и удовлетворение

В предаването “Добър вечер, София“ гостува певицата и вокален педагог Венелина Бонева, с която разговаряхме за следването и в Музикалната академия, за настоящите и бъдещи соло и групови музикални проекти.  В момента тя е част от групата “The Blues Bakers” . “Освен с талант, всичко е свързано и с работа. От близо три години преподавам на..

публикувано на 29.04.25 в 17:37

Благотворителен турнир в помощ на "невидимите деца”

Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...

публикувано на 29.04.25 в 17:35
Проф. д-р Мария Стаевска

Астмата е една от най-честите хронични възпалителни болести

Тази година Световният ден за борба с астмата ще бъде отбелязан на 6-и май. По този повод водещи специалисти у нас насочват вниманието към грижата за пациентите с тежка астма - прогресиращо, хронично заболяване, което може да бъде животозастрашаващо. Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така..

публикувано на 29.04.25 в 16:28

В четири свята ни води Ирена Григорова в първата си художествена творба

След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..

публикувано на 29.04.25 в 15:55

Пътна карта трябва да подобри пенсионния модел в страната ни

Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система. “Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства. През 2024..

публикувано на 29.04.25 в 15:34
Стоян Братоев

Решението за отстраняване на проф. Стоян Братоев е взето без съгласуване с принципала

Пред опасността да не се състои, извънредното заседание на Столичния общински съвет за промяна в състава на Съвета на директорите на “Метрополитен“ и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове, все пак се проведе днес. След продължили няколко часови дискусии, общинските съветници в крайна сметка не приеха доклада за това и така потвърдиха..

публикувано на 29.04.25 в 14:59