95% от дрехите, които изхвърляме, могат да имат допълнителен живот. Могат да намерят приложение в друг тип индустрия, да бъдат рециклирани, да бъдат носени повторно.
Това убеждава в ефира на Радио София Анна Великова – мениджър „Комуникации“ в представителството за България на световна шведска компания за модно облекло. Тя гостува в „Радиоприемница“, която тази седмица е посветена на глобалните предизвикателства за устойчиво развитие.
Компанията ѝ е сред първите, които и на локално, и на глобално ниво въвеждат практиката за придаване на ненужни дрехи – без значение от тяхното състояние или марка – с цел евентуално рециклиране и оползотворяване.
Не позволяваме модата да отиде на боклука, а даваме възможност този „отпадък“ да се превърне в нов ресурс. Дори пластмасовите копчета и металните елементи могат да бъдат рециклирани.
Само през 2019 г. са събрани над 600 тона дрехи. Тази добра практика съществува и се прилага в цял сват от 2013 г. Мултиплицирана на 74 пазара, тази корпоративна отговорност де факто учи на по-добро консуматорско поведение.
Анна Великова обясни, че дрехи вече могат да се произвеждат от неподозирани доскоро материи и материали, дори от употребявани пластмасови бутилки от вода или от плодове. Освен всичко друго, компанията всяка година организира конкурс за идеи, които при реализация могат да допринесат за т.нар. кръгова мода. Този тип иновации могат да променят света на модата като цяло, не само в съответната компания.
Поставили сме си целта към 2030 г. 100% от нашия асортимент в магазинната ни мрежа да бъдат произведени или от рециклирани или от устойчиво придобити материали – допълни Великова.
„От 15 години – откакто съществува Българската асансьорна асоциация (БАА), пледираме да се обърне сериозно внимание на състоянието и безопасността на асансьорите в цялата страна. Предложения отправяме към всички институции, които имат отношение по този въпрос – Министерството на икономиката, МРРБ, Държавната агенция за технически надзор и..
Двама скулптори и трима български художници представят разнообразни творби, посветени на жената в месец, който обхваща и Свети Валентин, и Осми март. Вернисажът е на 7 февруари от 18 ч. в Музей-галерия „Анел“, когато и където почитателите на съвременното изкуство ще могат да видят творби на Валентин Старчев, Вихрони Попнеделев, Ивайло..
На 10 февруари, в галерия „Artur“ ще се състои лекция-концерт „Да пеем на жестомимичен език" . Събитието е част от поредицата музикални изяви, в които хора от глухата общност изявяват своите таланти пред публика. То ще се проведе в две части – лекционна и концертна . В лекционната част ще бъдат показани основни жестове и ситуации в ежедневието на..
Първото за 2023 година събитие от емблематичната кампания „Да! На българската зелена икономика“ на медия „Стандарт“ събира на едно място власт, бизнес и експерти, за да представят и разяснят Енергийната стратегия 2023-2053 , изготвената от Министерството на енергетиката, както и да предложат най-добрите и ефективни решения по актуалните проблеми..
На 11 февруари, Националният политехнически музей организира Семейна събота, по повод Международната седмица на брака , която се провежда от 7 до 14 февруари 2023 г. Организаторите от музея са предвидили забавления за цялото семейство. От 11.00 ч. ще започне музейно-познавателната игра „Детектив в музея“ , а от 12.30 ч. в кабинета по физика..
"Европа без кожи" е гражданска инициатива, която стартира на 18 май 2022 г. Фокусът й е да се забрани отглеждането и умъртвяването на животни в специално приспособени ферми с цел добиване на кожи. Подробности пред Радио София разказа Илина Генова, която е от екипа на гражданската организация "Невидими животни". По думите й са публикувани..
На 31 януари стартираха безплатни онлайн курсове за матурата по български език и литература след 12-и клас . Първият урок беше на тема „Матурата по български език и литература – съдържание и изпитен формат“. На 7 февруари е следващият урок, който ще бъде излъчен във Фейсбук страницата и Yоutube канала на „Просвета“ . Онлайн курсовете ще..