Преди да влезем в личната история на Петя Недкова, ще коментираме една политическа буря в чаша вода – внесените законопроекти, които - кой знае защо, преследваха разбиването на съсловната организация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).
В какво се изразяваше патосът на тези текстове, които не минаха дори и на първо четене в Народното събрание?
Кога медицинските сестри, акушерките, фелдшерите, физиотерапевтите и рентгеновите лаборанти стигнаха до решението да се обединят в обща организация?
Щеше ли движението на специалистите по здравни грижи, след като бъде разбито на съсловия, да отговори на стандартите, които държавата поставя пред регулираните съсловия?
Научиха ли протестиращите под прозорците на властта мед-сестри и акушерки разликата между синдикат и съсловна организация и кой трябва да им повиши заплатите?
След актуалността и злободневието – житейският път на Петя Недкова…
Имало едно време едно момиче, което след като не го приели да следва за лекар, завършило училището за медицински сестри. После Петя продължила да учи. Продължила да специализира. Станала бакалавър по управление на здравните грижи, завършила магистърски специализации. Цял живот продължаващо обучение. Възможностите, които Българската асоциация на специалистите по здравни грижи (БАПЗГ) в наши дни предоставя на всички свои членове.
И професионалното израстване на Петя Недкова – най-напред редова сестра във вътрешно отделение, после старша, докато не стане главна сестра на една от най-уредените общински болници в София.
Следва да поставим въпроса от заглавието:
Подофицер ли е главната сестра? Или подполковник?
Защото в Европа ги наричат заместник-директори по здравни грижи. Докато у нас нещата изглеждат толкова несправедливи, че истината за тях разтресе цялото ни общество.
Ала каква представа има обществото за съсловието? Отговорят ли героините от българските сериали на реалността или представят сестрите единствено в махленска светлина?
Накрая, за да излезем от битовизма, та да разберем мисията и каузата, на които се е обрекла Петя – да изслушаме предаването!
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..