По нашите земи има винарски традиции още от тракийско време, където този божествен нектар е бил на особена почит. Впрочем, траките са били и най-добрите винари през античността, като се смята, че благодатната течност се произвежда от поне 5000 години. По-стари доказателства за винопроизводство има може би само на територията на днешна Грузия. Нито един пир или ритуал в тракийските земи не е минавал без да се лее обилно вино. Археологически находки – артефакти, като амфори, ритони и делви за съхранение на вино, са намерени в цялата ни страна.
Най-голям интерес предизвиква Панагюрското златно съкровище, в което има и златни набори за пиене на вино.
Дионис, тракийският бог на виното и плодородието, се нарежда и сред боговете на Олимп. С името Бакхус пък той е почитан в Римската империя.
Именно по нашите земи, където Дионис е бил главно божество в античността, а климатът и почвите са благодатни за отглеждането на лозя, имаме много дестинации към които можете да се отправите за винено-романтичен и културно-исторически туризъм.
В България имаме 5 винени региона - това са Дунавската равнина в Северна България, Черноморския регион, Розовата долина, Тракийският регион и Долината на река Струма.
В звуковия файл репортерът ни Дарина Христова предлага няколко интересни забележителности, които можете да посетите в петричкия регион и да съчетаете с дегустация на вина в най-малкия български град - Мелник.
Навръх Първи май студиото на "Форум" отново се напълни със седмичните коментатори Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Темите, които днес им предложи водещият Лъчезар Христов, а те с готовност приеха, са: 149 години..
Повече от 50 ученици от 15 училища ще вземат участие в третото издание конференцията "Добродетели на духа и волята" , която ще се проведе на 2 и 3 май в Регионалния исторически музей в София (РИМ - София). На нея ще бъдат представени разработки по теми на едни най-драматичните и героични моменти от българската история : "100 години от..
По данни на НСИ заетите лица в България на възраст между 55 и 64 години са 632 000 през третото тримесечие на 2024 г.. Те са 70% от населението в същата възрастова група. 10 000 българи на възраст над 65 г. са се регистрирали в Бюро по труда . 42% от регистрираните безработни са на 50+ години – или близо 62 000 души. 7 хиляди от тази..
Един от общинските културни институти в столицата - този в Надежда, днес в духа на празника на труда - 1 май, организира почистване и освежаване на фоайето на институцията. “Решихме да оправим културата като започнем от Културния дом в ОКИ “Надежда”. Пълно е с хора - имаме цигулари, диригенти, режисьори, контрабасисти, челист, оперен певец. Хора,..
Етап 6 от реконструкцията на ул. "Опълченска“ от бул. "Александър Стамболийски“ до бул. "Сливница“, налага промяна на движението в района, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От 02.05.2025 г. до 30.05.2025 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. "Опълченска“ между бул. "Сливница“ и бул. "Тодор Александров“..
Честването на Априлското въстание и празника на град Копривщица се провеждат ежегодно на 1 и 2 май на площад “20-ти Април“ в града. За първи път отбелязването на празника става през 1926 г. Събитието се случва на площад “20 април” пред констицата на героите от Априлското въстание и днес за 99 път се отбелязва възстановка на тези паметни дни от 1886..