Хокеят е част от програмата на зимните олимпийски игри от самото начало, от първите Зимни олимпийски игри през 1924 г. в Шамони, Франция. Ежегодно се провежда и световно първенство по хокей на лед.
В България този спорт не е сред най-разпространените, но през годините сънародниците ни постигат значителни успехи. Български младежи показват таланта си и в множество чуждестранни отбори из целия свят.
През март 2020 година София ще бъде домакин на световното първенство по хокей за юноши до 18 години във втора дивизия, група „Б“. Това обяви Международната федерация по хокей на лед (IIHF). Първоначалният план беше състезанието да се състои в Тянджин, Китай, но поради опасността от коронавирус, се наложи първенството да смени локацията си. България беше утвърдена като домакин, поради възможността й бързо да предостави терен и квартири за международните участници. Шампионатът ще се проведе от 23 до 29 март. В него ще участват освен България и Китай и отборите на Австралия, Хърватия, Нидерландия и Испания. IIHF благодари на официалната си уеб страница на Българската федерация по хокей на лед за поемането на организацията на това световно първенство в толкова кратки срокове.
Още за първенството, българските успехи в хокея и проблемите пред този спорт в страната ни, чуйте в интервюто на Луиза Лазарова с Мартин Миланов, председател на Българската федерация по хокей на лед, дългогодишен състезател и треньор на деца и възрастни.
Напредват довършителните работи по обзавеждането на новата детска градина в столичния кв. "Стрелбище", съобщават от администрацията на район "Триадица". В момента се подреждат креватчетата, бюрата, столчетата, масичките и другите мебели, необходими за приятното и безопасно пребиваване на бъдещите възпитаници на градината Предстои подборът на..
През днешния ден ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в източните райони умерен вятър от изток-североизток. През деня се очаква да стане горещо, с максимални температури между 35° и 40°, в София – около 35°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 28°, на 2000 метра -..
В началото на всеки август от края на миналия век, Банско е джаз. Но и не само. Може ли различни теми да имат обаче джаза като общ знаменател? Първи гости в джаз-парка на Банско са Вили Стоянов и Даниеле Феббо , които ни разказват за Джаз академията :
В края на 1907 е открита първата самостоятелна изложба на Тръпко Василев - маслени бои от София. Изказват се противоположни мнения. Елисавета Консулова-Вазова и Александър Божинов са сред носителите им. В спомените на самия Тръпко, има търговски успех. Преди първата му изложба, работи като бояджия - попада на прочути клиенти, като д-р Васил Радославов и..
Райна Кацарова е първата жена етномузиколог в България. Учен от световен мащаб, който изгражда с усмивка и усърдие системата на съвременната българска фолклористика. Освен неин запис от Златния фонд на БНР, слушаме и Гео Кукудов - музикант, краевед, изследовател на българския фолклор и родственик на Кацаровия род; проф. Венцислав Димов -..
Елисавета Консулова-Вазова е първата българка завършила Рисувалното училище, първата дръзнала да рисува голо тяло от натура и първата, организирала си самостоятелна изложба като художник. Със съпруга си, най-малкия брат на Иван Вазов - Борис, празнуват златна сватба - 50 години, преживени в хармония сговор и любов. Ветка, както я наричат..
Двамата братя и ИИ - Богой и Никола Богданови за конференцията за бизнес гъвкавост - бързо адаптиране в светкавично развиващия се свят на ИИ: "Все по-популярни сме като братята дето модернизират компанията, а вече правят и конференция. Помагаме на бизнеса да работи по модерен начин. Науката за управление, мениджмънт и работа в екип също се..