Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намаляват молбите за бежански статут

Снимка: БГНЕС

Когато се докоснеш реално до бежанците, разбираш, че това не са хора-жертви, които са вдигнали ръце, а се борят с живота и имат волята и силата да продължат напред, каза пред Радио София Емилия Братанова - ван Хартен, сътрудник по интеграцията към Представителството на Върховния комисариат на ООН за бежанците. Тя уточни, че бежанците минават през различни институции, преди да получат решение на тяхното искане за закрила.

През миналата година броят на молбите за закрила намалява, в сравнение с предишните години - те са около 2000. Близо 500 души са получили положително решение на молбата си, тоест статут на бежанец или хуманитарен статут. Над две трети от тях са сирийски граждани. Около 30% от лицата, подали молби, са деца. Тези данни показват, че ситуацията в България е спокойна, за разлика от други, по-горещи точки в Европа.    

Основният въпрос у нас е какво се случва с хората, получили позитивни решения, с което придобиват правото да станат активна част от българското общество, посочи Ива Парцалева, асистент по закрилата и интеграцията. Тя добави, че въпросът с жилищното настаняване на бежанци е един от най-сложните, тъй като по закон те имат две седмици след получаване на положителното решение, за да напуснат приемателния център на Държавната агенция за бежанците. В решаването на този проблем най-често взима участие неправителственият сектор. Голяма част от хората, които са получили статут в България, избират да продължат своя път към други европейски държави.

Важно е да се отбележи, че България има с какво да се похвали в областта на образованието за децата-бежанци. През 2017 година бе приета наредба, която улесни достъпа на децата - бежанци до училище и бяха олекотени приемните условия. Създадени бяха и програми за преподаване на български език като чужд на бежанците, а децата могат да изучават допълнително езика в българското училище, припомни Ива Парцалева. За възрастните, обаче, все още няма организирани курсове по български език. Намирането на работа за бежанците също е сфера, в която има положително развитие. Има работодатели, които са поискали разяснения от държавните институции как могат да наемат бежанци.    

Общините са основен партньор за интеграцията на бежанци на местно ниво и този модел у нас следва тенденциите на европейско ниво. Наредбата, която урежда този въпрос, възлага отговорности на общините, но не гарантира подкрепа за тях. Тук основната пречка е липсата на национален координиращ орган в областта на интеграцията и политика за финансиране, обясниха още специалистите.     

Борислав Грозданов, специалист "Връзки с обществеността" в Представителството на Върховния комисариат на бежанците обърна внимание на генерализирането на образа на бежанците в медиите, предизвикващ негативни асоциации. Той даде пример с национално представително проучване от 2019 година, което показва, че 93 процента от българите никога не са срещали бежанец. Важно е да бъде правена разлика между различните термини - бежанец; човек, търсещ закрила и имигрант, тъй като това са хора с различен статут, подчерта Грозданов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50