В Световния ден за борба с епилепсията, който отбелязваме днес, специалисти и пациентски организации алармират за липса на медикаменти, необходими за лечението на пациентите и при спешни случаи. Става дума за евтини и утвърдени от десетилетия лекарства, които нямат аналог, обясни пред Радио София неврологът доц. Петя Димова от УМБАЛ „СВ. Иван Рилски“, председател на Дружеството против епилепсия.
Сериозен проблем пред децата с епилепсия е и затрудненият достъп до детски градини и учебни заведения, заради непознаването на проблема от страна на педагозите. Има и работодатели, които отказват да назначат работници и служители заради диагнозата.
В България няма статистика за точния брой на болните от епилепсия - според специалистите, те са около 50 хиляди, като повечето са деца. Заболяването обаче все още се стигматизира, посочи още доц. Димова.
Много специалисти не провеждат ядрено-магнитен резонанс при съмнение за епилепсия, заради това, че трябва да изпратят запитване до НЗОК.
Неврологът посочи още, че въпреки че у нас от над 10 години се извършват операции, с които се постига пълен контрол над епилептичните пристъпи, които се покриват от НЗОК, много от лекарите не насочват пациентите за интервенцията.
Чуйте още по темата в звуковия файл.
FesTEAval е посветен на чая и чайните традиции от цял свят. За поредното му издание сме с Николай Кандиларов: "Зимата е най-популярна за чай за българина. Но има промяна, има развитие на чаената култура в София. Има интерес, в АйТи сектора особено. Като цяло зеленият чай е по-популярен. Неправилно използваме думата чай за билковите отвари - те трябва..
Театрите ден и нощ - започваме с 13-та " Нощ на театрите " с гостуването на Мария Панайотова и Катерина Миланова:
Кампания "Направи го" - регистрирай бременност до края 2026 и спечели всичко за бебето безплатно за 1 година. Разказът е на Дани Старидолска: "В кампанията, която е целогодишна, всяко семейство може да се запише на сайта ни и да разкаже личната си история: "реших да имам дете сега, защото". Историите остават за целите на кампанията и няма да се..
Изложба "Спирка София: Пазарни дни” - втори фотографски проект от серията, посветена на мултижанровия район около Женски пазар и неговото опознаване. Гостува ни авторът ѝ, журналистът Константин Вълков: "Малко е сложно да снимаш Женския пазар, той е град в града. Едва ли не на всеки ъгъл има нещо цветно. Именно това създава големи проблеми - в..
Българският виолист Симеон Кирков живее и работи в Белгияот 1999 година. Музикалният му път започва от музикалното училище в София, а след казармата, когато е едва първи курс в Музикалната академия, печели конкурс и получава щатно място в Симфоничния оркестър на Българското национално радио: „ Тогава диригент беше Васил Казанджиев, а аз бях..
В края на седмицата и ден след заседанието на Столичния общински съвет, във фокуса на коментарите във "Форум" е едно от решенията, които засягат хиляди хора. КЗП се самосезира заради поскъпването на паркирането в София Водещият на предаването Константин Лавсов разговаря с Борис Колев, член на УС на Асоциацията на собствениците на..
Комисията за защита на потребителите (КЗП) се самосезира и започва проверка по повод предстоящото увеличение на цените за паркиране в синя и зелена зона в София. Комисията изразява становище, че планираните промени попадат под разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ). Плануваните промени на цените в зоните за..