С новата система, по която ще работи спешният телефон 112 в България, ще се осигури многоканално приемане на сигналите – не само с телефонно обаждане, но и чрез други способи за информиране за бедствия и инциденти.
Това съобщи днес директорът на Националната система 112 Цветомир Цеков.
Сред новите начини за сигнализиране са видео обаждане, засичане локацията на подателя, връзка с интелигентни системи за наблюдение, за следене на трафика например. Освен това информацията от приемащата система директно ще бъде подавана към диспечерските пунктове на отделните спешни звена (полиция, пожарна, бърза медицинска помощ).
През 2019 година към службите за спешно реагиране са препратени малко над 1,4 млн. инцидента. Това е с 3.14% увеличение спрямо 2018 г. Приетите сигнали на ден са около 10 000, което е с около 400 по-малко от подадените през предходната година.
От приетите обаждания през 2019-а 60% са за пожари, а над 20 на 100 са за различни престъпления против личността.
В Европейския ден на телефон 112 българската дирекция оповести, че ако предложенията скоро бъдат одобрени от Министерския съвет, новата подобрена система ще бъде готова след около 3 години.
За добрата си работа на специална церемония беше наградена диспечерката Ралица Георгиева.
Чуйте повече по темата в звуковия репортаж.
Той може да бъде набиран безплатно от всеки стационарен или мобилен телефон.
Използва се във всички членки на Европейския съюз, както и в други страни като Исландия, Норвегия, Швейцария, Украйна. Дори в САЩ и Канада обаждащият се на номер 112 се пренасочва автоматично към полиция, спешна медицинска помощ, пожарна или спасителен център.
Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.