Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Исабел Алиенде - от журналистка до влиятелна писателка и общественик

Исабел Алиенде
Снимка: facebook/isabelallende

Журналистите имат предимството да работят със словото. Това им дава увереността да прекрачат прага на писането „за себе си“, през споделянето с други до въздействието на маса от почитатели и групи хора. Освен това самата професия дава (дори изисква) любопитство към света или определена тема, което е много полезно за писателя. Често пъти журналисти са ставали писатели, за да получат повече свобода при разгръщането на теми и слово.

Това подчерта Кремена Димитрова в актуалната поредица на Радиоприемница, в чието днешно издание говорим за дамите, които променят света или човешкото съзнание с това, което пишат. Един от ярките примери за това е чилийската писателка Исабел Алиенде.

Още повече, че най-новата ѝ книга на българския пазар „Цвят продълговат в морето“ съвпадна със световната ѝ премиера.

Самата Исабел Алиенде е казвала в интервюта, че като журналистка ѝ се е искало да поукрасява историите, които описва. И понеже в журналистиката не е редно да измисляш, тя е решила да стане автор на художествени текстове. Така направила първата крачка към литературата – разказа Кремена Димитрова.

Но от първата ѝ професия е останала изследователската ѝ страст и това личи в романите ѝ.. Обикновено задълбочено изследва проблема и периода, за които пише, дава всички гледни точки – както е и стандартът в добрата журналистика.

Момиче, остави журналистиката, по-добре седни да пишеш художествена литература с тази развита фантазия, която притежаваш - ѝ казал някога самият Неруда.

С течение на годините Алиенде не само е натрупала солидно и много търсено от читателите творчество. Тя е и влиятелна личност, която формира мнение, участва във форуми, дискусии. Популярна е нейната реч, в която застъпва тезата, не нищо не трябва да се прави без страст. Именно тогава, когато работиш със страст, се поучава най-добрият резултат.

Не само говори за страстта, тя се усеща, тя пулсира във всеки неин ред.

По думите на Кремена Димитрова писаното от мъже и от жени се различава и това е за добро. И често да пишеш като колегите от другия пол е предизвикателство като лъжица - не за всяка уста… При Алиенде обаче последната книга доказва, че може и тя пише „по мъжки“, което малко ощетява нейния магически стил.

Истинската история от времето на Испанската война и бежанците в Чили са поредното доказателство за подхода на писателката и за връзката ѝ с журналистиката.

Освен хипотези книгоиздаването дава и безспорни примери, когато жени пишат под мъжки псевдоними (а и обратното) и често пъти „мъжкото“ не е само в името, но и в маниера на писане.

Чуйте още подробности в звуковия файл.

Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Розали Христова, Владимир Георгиев, Десита Кулин

Селото е като едно семейство

Гостуваме на с. Долни Раковец, община Радомир, прочуто с уникалната си природа, лечебните минерални извори и дългогодишните традиции в производството на чесън. Какво е да си на Фестивал на чесъна? Разговаряме с млади зеленчукопроизводители. разказваме и историята на старата църква „Свети Николай Чудотворец“. Йорданка Атанасова е кметски наместник..

публикувано на 01.10.23 в 09:30

Историята оживява

Повече за паметника на легендата на българския спорт Георги Аспарухов - Гунди в София. Статуята на великия футболист се открива тази неделя, 1-и октомври, в 16.00 ч.. Мястото е парка Гео Милев, на броени метри от родната къща на Аспарухов в квартал “Редута”. Разговаряме с Милен Панайотов - съосновател и представител на Levski Family -..

публикувано на 30.09.23 в 16:00

Софийски разкази - Етюди-т-е на София: 24 часа

Среща с фотографа Иван Шишиев и представяне на новата му книга от поредицата “Етюди-т-е на София: 24 часа”: "24 часа в града - читатели, които са си купили книгата, се кефят. Исках да направя какво е едно денонощие в града. Без значение от сезона. Има разлика от това да публикуваш ежедневно онлайн и на страница на книга. Всяка книга трябва да е..

публикувано на 30.09.23 в 15:00
Екатерина Ненчева

Адресите на любовта - Екатерина Ненчева

Екатерина Ненчева посвещава единствената си стихосбирка на мъжа си Екатерина Ненчева е първата значителна българска поетеса, призната от литературните светила в началото на 20-и век. Наричат я „първожрица на женската любовна лирика у нас“, „прокълнатият ангел на българската поезия“.  Яворов е първият редактор на стиховете ѝ, тя е приета като..

публикувано на 30.09.23 в 14:00
Деян Янков

Фестивал на добрите дела

Ремонт на TRAP – доброволческа акция и градинско прати организирани от Трап Тротоара. Деян Янков разказва за събитието и доброволчеството като основна ценност в Тротоара: "Събитието е двудневен фестивал на доброволчеството и добрите дела. Целта е да продължим с ремонта на новата ни сграда - читалище "Тротоара". Най-накрая се осмелих да..

публикувано на 30.09.23 в 11:40

Напредъкът на едно общество се измерва и с отношението към по-слабите и животните

Бягане за животните 2023 . За пета поредна година КАЖИ организира благотворителното Бягане за животните. Датата е 1 октомври 2023 (неделя) от 9:30 ч. до езерото Ариана в Борисовата градина в София. Събитието е по повод Световния ден на селскостопанските животни - 2 октомври и Световния ден за защита на животните, 4 октомври. Тази година то ще се..

публикувано на 30.09.23 в 11:00
Анита Кънчева

Усещането за простор променя мирогледа

Успешно завършване на двора на „Комплекс за образователни, медицински и социални услуги за деца с проблеми в развитието“. Комплексът е изграден с много доброволчески труд и дарения. Външното пространство ще даде много нови възможности за активности на открито за децата и техните семейства - ще садят зеленчуци, ще ухае на цветя, ще пият чай от..

публикувано на 30.09.23 в 10:40