Досещате се – тази среща в „Мисията Милосърдие“ ще да е с акушерка. Макар че в наши дни Румяна Кирчева – Меченска е ментор на младите лекари в столичната болница „Света Анна“. Което ѝ дава възможност да направи сравнение с днешните специализанти и докторите отпреди.
Еволюция или деволюция е промяната в манталитета на здравните работници у нас? Промяна, която беше предизвикана от здравната реформа. И тъжната констатация на жената, която години наред е помагала при идването на новия живот, че България се обезлюди откъм млади хора. Защото, когато Румяна Кирчева е кандидатствала медицина – за едно място са се състезавали 27 души. Днес университетите се състезават да си попълнят бройките…
Като всяка по-откроена представителка на съсловието, Румяна Кирчева първоначално също кандидатства медицина. Химията се оказва препъни камъка. Ала едновременно с медицината, тя е подала документи за акушерство. Намира, че това е по-различна работа от сестринството. Там на момента виждаш резултата от собствените си действия.
Разпределението я отвежда за три години в Никопол, където на терен се убеждава колко добросъседски си живеят българи и турци преди Възродителният процес да разломи единението на нашата нация.
Гинекологията и родилното отделение в Никополската болница по онова време са се разполагали на два етажа и Румяна понякога е асистирала на пет, шест раждания за едно дежурство. И един критичен случай – за щастие с благоприятен изход – за който ще пази спомен цял живот…
Днес здравеопазването ни трябва да разчита на здравната култура на българката, а тематичните сайтове по въпроса не носят достоверна информация.
А след Никопол започва професионалното израстване. Бакалавър. Магистър. Здравен мениджмънт в Стопанската академия в Свищов. И първите стъпки при самоорганизирането на съсловието. Първоначалният тласък на тази организация поставя като здравен министър визионерът проф. Иван Черноземски.
Как е било, как е и днес – чуйте в разговора.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..