Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алжир - много различни светове в една държава

Алжир е една екзотична дестинация, която не е чак толкова популярна сред масовия пътешественик. Средиземноморската Ривиера, историческите забележителности и пустинята остават незабелязани от европейските туристи. Един любопитен факт, който вероятно малцина от нас знаят е, че след Италия, Алжир е втората държава в света с най-добре запазени останки от Римската епоха. Римляните са обитавали в продължение на почти четири века днешните земи на страната и са оставили значими следи и цели градове, отрязващи този период от историята на човечеството.

Немалко възможности има и за авантюристични пътувания до оазисния град Таманрасет през пътищата в най-голямата пустиня – Сахара. А перлата на пустинята - Джанет, с неговите известни каменни рисунки, датиращи от 6000 г. пр. н. е. – които са признати за част от световното културно наследство на ЮНЕСКО, не спира да смайват посетителите му.

Посланикът на Алжир в България – нейно превъзходителство г-жа Латифа Беназа обясни пред Радио София, че страната й заема седмо място по ниво на сигурност в света, според проучване от 2019 година:

Туристите могат да открият толкова много неща в тази държава с площ 2 млн и 480 хил. квадратни км, защото в нея има предпоставки за всеки един вид туризъм. Всички сме се сблъсквали с масовото явление, особено в развиващите се страни, туристът да бъде обсаждан от местните с предложения, покани за различни събития или настояване да купи нещо. В Алжир не е така. Там няма да ви досаждат. Винаги ще ви предложат помощта си, но без да ви притесняват.

Според Беназа, това е една необятна страна и, преминавайки от един регион в друг, човек се чувства като в различен свят. Винаги може да се разходите из планините и богатата природа в Националните паркове в най-северната част на страната. Там не липсват и ски курорти като Шреа. За туристите по-примамливо би било Средиземноморското крайбрежие, което е с дължина от 1200 км. Да не забравяме необятната Сахара и всички живописни образувания разположени в нея. В южната част на страната има два големи парка - Шасили и Огар с площ около 5 000 кв. км и невероятна красота.

Впечатляващи места са и световноизвестният град Гардайя и оазисът Арид, който е известен с това, че там е разцъфтяла любовта между световноизвестни актьори като Ален Делон и Катрин Деньов и много други. И до ден днешен това е едно райско кътче.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проект на нов закон за детското правосъдие се очаква наесен

Проект на нов закон за детското правосъдие се очаква наесен. Това е дългоочаквана стъпка към модернизация на системата и въвеждане на нова, съобразена с най-добрите европейски практики рамка за работа с деца в конфликт със закона и противообществени прояви. В края на юни в Министерството на правосъдието се проведе първото заседание на работната група..

публикувано на 14.07.25 в 11:13

Живеещи в района на ул. "Опълченска" излизат на протест тази вечер

От гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на протест тази вечер. Живеещите в района на ул. "Опълченска“ настояват за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Според тях две нови автомобилни ленти удвояват..

публикувано на 14.07.25 в 08:50

Температурите се покачват, в София днес - около 34°

Днес ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността, в планините със слаби превалявания. Почти тихо, в източните райони със слаб до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат между 33° и 38°, в София - около 34°. В планините ще бъде слънчево. След обяд, главно над западните масиви, ще има временни..

публикувано на 14.07.25 в 06:35
Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя с кмета Рангел Марков

От богините на водата до киното по ноти

Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя ни представя предстоящия им празник, Горешляци 2025: "От 14 до края на седмицата, вкл. и 26 юли са празниците на минералната вода и дълголетието. Още утре откриваме пространство за арт-терапия. През седмицата следва мултимедийния спектакъл "Богини на водата" (15 и 16, от 20:30). Проектът е..

публикувано на 13.07.25 в 11:55
С част от гостите

Училището ни дава опит в реалния, в професионалния живот

Радиокафе гостува на професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в район Банкя . Пръв гост е нейният директор, инж. Савина Спасова : "Нашата гимназия развива учениците не само като професионалисти, а и като граждани. Едната програма, по която работим е Еразъм+, нашите ученици посетиха Германия Италия, Испания и Португалия за..

публикувано на 13.07.25 в 09:39
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00