Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Кюстендил се радват на резултатите от изучаването на предмета "Религия" в училище

Петър Паунов
От 2010 г. в град Кюстендил съществува програма за вероучение. Тогава с екип богослови от столицата и с благословията на Светия Синод е създадена програмата по "Религия", която обхваща децата от детските градини до VI клас. По тази програма учат и децата в Петрич.

Повече от 3000 деца са обхванати и изучават предмета “Религия” по два часа седмично, като основните акценти са върху православното християнство.

Изключително сме щастливи, защото виждаме резултатите. Отношението на малките как се промени и към околните и към вярата и разбира се, тази етика и толерантност, която проповядва християнската вяра”, казва кметът на града Петър Паунов, който започна своята 13-та година като градоначалник.

Вероучение има във всички детски градини и училища, а екип от богослови пътува от София. Разбира се, на място също има обучени богослови. Петър Паунов уверява, че на много места вече се изучава вероучение като през миналата година Светият Синод е купил 8 000 учебника.

Освен в София и Кюстендил вероучение има и в Русенската епархия, в Старозагорската митрополия също, както и във Варна. “В момента в Министерство на образованието тече конкурс по новите програми за следващите три години. Издателството на Светия Синод отново ще изготви учебници от I до  IV клас.

Предметът е въведен след проведени родителски срещи още преди началото на учебната година. Тогава богословите са представили какво ще бъде преподавано на децата, които са записвани по желание.
"Ако стартираха около 10-15% (от децата) още след първия месец станаха над 30%. Децата помежду си вече предаваха тази емоция, а сега вече са обхванати над 50% от децата", казва Петър Паунов.

Интересен факт е, че детските градини в Кюстендил са абсолютно безплатни и работят целогодишно, нямат летни почивки и летни разписания (също нещо уникално за България).

Общината предлага и много практична система за разпределение на еднократните помощи за раждане на дете, които са факт от тази година. Дават се от 200 до 1800 лева, според образованието на родителите.

“Стремежът е младите хора да се чувстват по най-комфортния начин - да отглеждат децата си в една пълноценна и здравословна среда. От тук нататък, когато родителите са спокойни и пълноценни, ще бъде спокойно и цялото общество, казва Паунов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Френски език може да се (на)учи и през лятото

Ако обичате Жан-Жак Русо и Волтер, Дюма и Екзюпери, защо не - Фредерик Бегбеде и Ерик-Еманюел Шмит, песните на Азнавур и Жо Дасен, на Милен Фармер и Едит Пиаф, филмите с Ален Делон и Луи дьо Фюнес, с Жана Моро и Марион Котияр, фенове сте на Жан-Мишел Жар, Люк Бесон, Коко Шанел или на Зидан и Мбапе…, сигурно сте искали да научите техния език...

публикувано на 16.07.25 в 12:39
Димитър Божков, преподавател, автор и водещ на събитието

“Улица "Цар Иван Асен II“ - писатели, философи, бохеми“ - е темата на последния юлски литературен маршрут

Последният юлски литературен маршрут  тръгва днес - 16-ти юли, и е посветен на района около столичната ул. "Цар Иван Асен II". Разходката под мотото “Улица "Цар Иван Асен II“, писатели, философи, бохеми“ е част от лятната програма за изкуство в града “Девет слона“ (VOL. 2 / Фантастични маршрути), която се организира от фондация..

публикувано на 16.07.25 в 12:02

"Летене и други ежедневни нужди" показва в изложбата си Мариана Василева

Националната галерия "Софийски арсенал" – музей за съвременно изкуство, представя Мариана Василева и нейната изложба "Летене и други ежедневни нужди" . Експозицията включва скулптури, фотографии, текст, видеоарт и инсталации . В цялото това разнообразие от медии авторката търси най-точния концептуален подход за реализация на идеите си. Към..

публикувано на 16.07.25 в 11:10

В Княжевската гора на София ще се проведе състезание по планинско колоездене

На 20.07.25 в Княжевската гора на София ще се проведе състезание по планинско колоездене в дисциплината Крос-кънтри олимпик, с цел провеждане на Държавен личен и отборен шампионат и популяризиране на планинското колоездене за хора от всички възрасти. “Това е отлична възможност столичани и гостите на града да избягат в планината. Да се наслаждават..

публикувано на 16.07.25 в 10:21

Приключи ремонтът на ул. "Опълченска"

От днес се възстановява движението по ул. “Опълченска“ между бул. “Тодор Александров“ и бул. “Сливница“, съобщават от пресцентъра на Столичната община. 

публикувано на 16.07.25 в 10:06

Възможни са валежи в планините

През днешния ден ще бъде предимно слънчево, с временни увеличения на облачността. След обяд над планинските райони и Източна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и ще превали дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В Лудогорието валежите ще са временно интензивни, придружени с гръмотевици, ще има условия и..

публикувано на 16.07.25 в 06:35

Изложбата ”Да запазим Корал" - художествен акт на съпротива

На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..

публикувано на 15.07.25 в 17:52