Театър 199 "Валентин Стойчев" кани на постановката "Семеен съвет" от 19.30 часа. Режисьор е проф. Атанас Атанасов, на сцената излизат Георги Спасов, Анастасия Ингилизова, Васил Дуев, Никола Стоянов, Христина Джурова.
КИНО
"Джуди" показва от 19.00 часа кино "Люмиер Лидл". Белязана от съвършеното превъплъщение на Рене Зелуегър, тази затрогваща екранизация на пиесата на Питър Куилтър „Краят на дъгата” представя интимен портрет на великата Джуди Гарланд в последната година от живота й. Джуди израства по снимачните площадки и почти всеки аспект от живота й – от храната, през личните й срещи до лекарствата – е контролиран от шефа на студиото “Metro-Goldwyn-Mayer” Луи Мейър. Тя става удивително даровита кинозвезда, която така и не се научава да се грижи за себе си.
В Дома на киното от 18:00 часа ще бъде показан първият пълнометражен филм на Светла Цоцоркова „Жажда“ (2015), създаден по сценарий на Светослав Овчаров, Цоцоркова и Венцислав Василев. В ролите са младото откритие Моника Найденова, чаровният Александър Бенев, както и обичаните от много поколения български актьори Светлана Янчева, Ивайло Христов, Васил Михайлов, Стефан Мавродиев и Иван Бърнев. Прожекцията е в рамките на инициативата "Европейско кино за учащи".
„Жажда“ има номинация за наградата за нови режисьори в Сан Себастиан, където е световната премиера на филма; приза за най-добра режисура в Арас; награда за най-добър кастинг и специална награда на журито в Минск; отличие за пълнометражен дебют и награда за операторско майсторство на „Златна роза“ 2015.
ИЗЛОЖБИ
Изложбата "Художникът и морето“ с творби на Стефан Марков показва галерия "Стубел". Откриването е в 18.30 часа, а куратор е проф. Ружа Маринска. Роден през 1940 година в Бургас, Марков учи във Френския пансион, а през 1967 завършва графика в Художествената академия в класа на проф. Евтим Томов. Морето, китарата, песните на Брасенс и изключителният усет за мяра допълват вродения талант и помагат на Стефан Марков да изгради собствен и добре разпознаваем стил в графиката и илюстрацията, а по-късно и в рисунката и живописта. Творецът си тръгва от този свят през 2000 година, а днес на негово име има учредена награда – плакет за млад график, която се връчва от Съюза на българските художници на ежегодната изложба „Малки графични форми“.
МУЗИКА
Пет сонати за виолончело на Лудвиг ван Бетовен ще изпълни Софийската филхармония от 19.00 часа в Камерна зала "България". Концертът е част от програмата, с която се отбелязва 250-годишнината от рождението на немския композитор Лудвиг ван Бетовен (17 декември 1770- 26 март 1827). Солисти ще бъдат виолончелистите Георги Георгиев, Август Павлов, Любомир Ников, Кристиана Михайлова и Славе Динев, и Василий Илисавски (хамерклавир).Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..