Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катеренето на закрито - екстремният спорт на спокойните хора

На олимпиадата през 2020 г. ще гледаме за пръв път и тази дисциплина

Снимка: Walltopia

Експертите казват, че катеренето зависи основно от способността ви да се движите максимално. Колкото сте по-гъвкави и тренирани, толкова по-лесно ще ви бъде.

Както в другите спортове, така и тук се използват строго специфични движения. Те се наричат енграми и трябва да се запаметят и упражняват. Енграмите стоят в основата и на танците, леката атлетика и бойните изкуства. За да сме успешни катерачи трябва да разполагаме с техничност, да знаем как да пестим енергия, чрез постигане баланс на тялото и крайниците и използването само на нужните мускулни групи за определени движения. Психиката също е в основата на нашия прогрес. Трябва да сме спокойни и да сме наясно с капацитета и възможностите си. С тренировки пък можем да постигнем сила и издръжливост.

В катеренето основна роля имат краката, не ръцете. Като оставя основната тежест на тялото си върху краката, катерачът улеснява придвижването си. Ако приближаваме или отдалечаваме тялото си прекалено много спрямо скалата, губим възможността да стъпваме добре. Дори при тавани краката могат да намалят съществено натоварването върху ръцете. За да избегнат наранявания при различни видове заклещване, много катерачи облепят кокалчетата на пръстите или обратната част на ръката с лейкопласт.

Катерачите говорят за плавност на движенията - изведнъж всичко си идва на мястото и ние започваме да се придвижваме без усилие по скалата, движенията следват логично едно след друго. Няма точно обяснение защо един ден това става, а на другия може да се чувстваме като непохватни чудовища. В повечето случаи катерачът не запомня точно какво е довело до това плавно и изящно катерене - то просто се получава.

Една от най-изтъкнатите катерачки в света, Катрин Дестивел, твърди, че човек може да тренира това плавно катерене. Определя го като „търсене на ритъма“ - представя си, че танцува по скалата, съсредоточава се единствено върху движенията си. Това вглъбяване несъмнено е много важно за катеренето, способността да прочистиш съзнанието си от грижите на ежедневието, от заобикалящата те среда, и да се съсредоточиш само върху настоящия момент. Човек лесно забравя, че има нужда от почивка, и още по-важно -  престава да диша правилно.

Катеренето е преди всичко „аеробен“ спорт. Това означава, че се извършва достатъчно бавно, така че необходимата ни енергия да се доставя от разграждането на хранителните вещества в тялото ни в присъствието на кислород (аеробен метаболизъм.)
Всичко за катеренето в България ще можете да чуете от Александра Христова от Walltopia в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диан Ставрев, Йоанна Ченалова, Камен Байчев и Стефан Контев

Български студенти се отличиха в международно състезание за млади юристи

Отборът от студенти по "Право" на Софийския университет класира България на 15-о място в престижното състезание за млади юристи Willem C. Vis Moot. Надпреварата представлява изкуствено създаден казус, върху който студентите работят 6 месеца. След този срок представители на университети от цял свят се срещнаха през април т.г. във Виена,..

публикувано на 12.05.25 в 16:40

70% от парите за подпомагане отиват за субсидирана заетост, а едва 30% остават за обучение. Трябва да е обратното!

Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..

публикувано на 12.05.25 в 15:51

Настроенията в Ливърпул след спечелването на шампионската титла на Англия

В края на април “Ливърпул” стана шампион на Англия за 20-и път в историята си. Това стана възможно след като отборът надделя с 5:1 над "Тотнъм". Пред Радио София привърженикът и служител на футболен клуб “Ливърпул” - Марио Джунински сподели радостта си от победата. "Все още се възстановяваме от празненствата след като станахме официално..

публикувано на 12.05.25 в 15:46
Диана Станчева и Павлина Радионова

Музикален вторник с пиеси от Моцарт, Вила-Лобос, Турина и Гершуин

Музикалното дуо Павлина Радионова - пиано, и Диана Станчева - цигулка, ще изпълнят на 16 април в камерна зала „България“ сонати за пиано и цигулка от Моцарт, Вила Лобос, Турина и Гершуин. Двете дами свирят заедно от 2019 г. и от тогава гледат всяка година да имат различни участия. Миналата година са имали концерт в зала “България”, отново част от..

публикувано на 12.05.25 в 15:33

“Мusicorium via“ - новата колаборация между БАН и Музикалната академия

Концерт от инициативата на Българската академия на науките и Националната музикална академия “Мusicorium via - Две академии, една сцена“ ще се проведе тази вечер от 18.00 часа в зала „Проф. Марин  Дринов“. Концертът е под наслов “Пролетна разходка“ и включва изпълнения от барока до музиката на XX век на студентите на доц. д-р Мариана Пенчева.В..

публикувано на 12.05.25 в 14:27
Петър Петров-Перо

Актьори организират уъркшоп "Актьорът в киното"

Актьорът Петър Петров -Перо бе гост в предаването “Добър вечер, София“, за да разкаже за иновативен  уършоп  свързан с актьорската професия, чрез който ще бъдат дадени насоки, важни не само за завършващите и наскоро завършилите в тази сфера, но и за всеки един, който е решил в бъдеще да започне да учи и да се посвети на актьорската професия...

публикувано на 12.05.25 в 14:04

Защо младите семейства избират район "Нови Искър"?

Район “Нови Искър” се очертава като един от привлекателните и най-бързо развиващи се райони в столицата. “Интересът на млади семейства, които предпочитат нашия район за установяване и за отглеждане на деца е наистина голям. През месец февруари открихме нова детска градина в с. Мировяне с 4 групи, в която в момента има около 50 деца. От септември..

публикувано на 12.05.25 в 13:53