Интересен пример е превръщането на необитаеми сгради в модерни градски ферми, в които може да се отглеждат различни зеленчуци, микроводорасли и други здравословни продукти. Секторът е много добра среда за високи технологии, като "умни системи" за контрол на микроклимата и се съчетава много добре с идеята за кръговата икономика. Използват се различни нови материали, възобновяеми източници на енергия, дигитални канали за продажби, образователни и културни платформи.
Една от целите, които се опитва да постигне CityZen, е общините и министерствата да припознаят градското земеделие като възможност за градска и общностно развитие, а и като икономическа дейност. Градското земеделие е свързвано и с преживяване на потребителя, както и с някаква история на трансформацията на мястото. То е и своеобразен начин за разтоварване от напрежението и стреса в големите градове и възможност хората да се движат повече.
"Има нужда от определена регулация или рамка за градското земеделие", отбеляза Деница Маринова. По света са възприети различни подходи, като на някои места се създава по-обща рамка, за да се запази спонтанния му характер. Усилията на проекта CityZen са насочени към популяризиране на възможностите за бизнес в градското земеделие и да се синтезират знанията, които да помогнат за промени в плановете за развитие на министерствата и общините.
Повече подробности за тенденциите в развитието на градското земеделие можете да чуете в интервюто на Лили Големинова с Ивайло Начев и Деница Маринова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..