Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лечението на пациенти с коронавирус ще се извършва само в инфекциозните отделения

Снимка: trtbulgarian.com

Хората, подложили се на доброволна карантина заради опасността от коронавирус и които проявят грипоподобни симптоми, в никакъв случай не трябва да напускат дома си, а трябва да се свържат с личния си лекар. Така ще ограничат заразяването на други, а и процедурата в подобни случаи  изисква лицето да бъде извозено до болнично заведение, където да бъде подложено на изследвания и евентуално лечeние. Това заяви д-р Гергана Николова от УС на Българския лекарски съюз. Тя поясни, че пътниците, пристигнали от рисков район на разпространение на заболяването Covid-19, се инструктират за това как трябва да реагират.

Вносът на Covid-19 в страната ни е неизбежен, но обществото не бива да се поддава на излишна паника, смятат от Националния оперативен щаб, сформиран заради заболяването. Освен мерките на държавата, личната отговорност на хората, пристигнали от страни, вече засегнати от коронавируса, също трябва да е на високо ниво. Ето защо подлагането на доброволна карантина е не само препоръчително, но и задължително.

Пристигащите на летищата ни от места с вече заболели, които преминат през гранично-пропускателните пунктове, информират властите и за своя личен лекар. С него те трябва да са в постоянна връзка и при проявяване на грипоподобен симптом, незабавно да го уведомят.

“Когато пациентът остане под домашна карантина, той е в непрекъсната връзка с нас, поддържа връзка по телефона в момента, в който се появят някакви симптоми. Това са висока температура, кашлица, болка по мускулите и по ставите, болка в гърлото, сухота. Тогава трябва да звънне по телефона, а не да се втурне панически към най-близкото лечебно заведение, защото ще постави на риск всички хронично болни, които се намират в коридора на лечебното заведение”, казва общопрактикуващия доктор Гергана Николова, член на УС на Българския лекарски съюз.

Лечението на установени с коронавирус пациенти, се извършва само в инфекциозните отделения на болниците.
“Лечението е основно патогенетично”, казва доц. Георги Попов, началник на Катедра ,,Инфекциозни болести” и заместник - началник на ВМА.

Специалистите съветват да спазваме всички препоръки за предпазване от коронавируса, валидни и при грипни заболявания, а именно - често миене на ръцете, избягване пипане на лицето, както и избягването на места с твърде много хора.

Чуйте подробности в репортажа в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част 1 - Lactobacillus Bulgaricus

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров.  За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..

публикувано на 14.12.24 в 16:00

Софийски разкази - улица Раковски

С урбаниста Здравко Петров говорим за  улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните.  На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..

публикувано на 14.12.24 в 15:00
Над пет коня в Берлин, 1912

Адресите на любовта - Лазар Добрич

Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк.  Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..

публикувано на 14.12.24 в 14:00

Защо трябва да има Коледа

Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..

публикувано на 14.12.24 в 11:18

За любителите на парната тяга

Коледният влак с парен локомотив отново радва малки и големи: "Възстановяването на локомотива "Баба Меца" ни отне година. Поддръжката и ремонтът са доста трудоемки и останаха много малко специалисти, които да го правят. Но въпреки трудностите, успяхме за радост на любителите на парната тяга." Подробностите за маршрутите днес и утре - в звуковия файл.

публикувано на 14.12.24 в 10:16

Алиса в страната на тухличките

Владимир Николов от "Брик хънтърс лего клуб" за инициативата в Детски отдел на Столична библиотека: "Тематичната ни програма е много весела, днес вече около мен децата са към лего-събитието. Следващата седмица имаме детски кино-следобеди и четене на детски книжки. Тук се случват вълшебства. Имахме и коледен бал. Имаше много Хари Потър, любима и на..

публикувано на 14.12.24 в 09:40
Лена Бориславова

"Форум", 13.12.24: След Кирил Петков: Ще поискат ли имунитета и на Лена Бориславова?

Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..

публикувано на 13.12.24 в 18:35