България става партньор на Европейската референтна мрежа за лечение на онкологични заболявания в детската възраст, чрез която децата получават възможност за най-добро лечение на тези заболявания - могат да бъдат консултирани от най-добрите специалисти в Европа, независимо в коя страна от общността се намират.
И възрастните, и най-малките пациенти вече получават безплатно един от най-модерните медикаменти за лечение на остра лимфобластна левкемия, обявиха водещи медицински специалисти и пациентски организации на събитие, посветено на напредъка в лечението на тези заболявания.
Острата лимфобластна левкемия е най-често срещаното онкологично заболяване при децата до 14-годишна възраст - близо 1/3 от всички случаи на злокачествени заболявания. Пикът е до 9-годишна възраст, като честотата се увеличава през последните 40 години. За разлика от миналото обаче, благодарение на съвременното лечение в последните десетилетия, в над 80 процента от случаите се постига напълно излекуване, посочи проф. Добрин Константинов, национален консултант по детска клинична хематология и онкология, председател на Българско научно дружество по детска хематология и онкология; началник Клиника по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Той съобщи, че от края на 2019 г. НЗОК покрива напълно един от най-съвременните медикаменти за лечение на тежкото заболяване - аспарагиназа. По думите му, от края на 2019 година НЗОК покрива напълно един от най-съвременните медикамети за лечение на тежкото заболяване - аспарагиназа. Страната ни вече достигна средноевропейски резултати и е релно постижима целта за пълно излекуване на 90 процента от пациентите.
Проф. Жанет Грудева, национален консултант по клинична хематология, началник на Клиниката по клинична хематология в УМБАЛ "Св. Георги - Пловдив", отбеляза, че при възрастните съвременната диагностика различава над 40 типа левкемия и над 60 вида лимфоми. 44% от всички новодиагностицирани случаи на онкохематологични заболявания се срещат на над 20-годишна възраст, най-често при пациенти над 60 години. Успеваемостта в лечението при възрастните обаче е по-ниска.
Важна част от терапията на пациентите е и психологичната помощ, каза директорът на Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания и председател на Българското медицинско сдружение по хематология доц. Бранимир Спасов.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
За диагностиката и лечението на онкохематологичните заболявания очаквайте в интервю с доц. Бранимир Спасов в предаването "Часът на здравето".Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.