Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осми март е важен не само за жените, а за цялото общество

Надя Синигерска (вляво) и Илияна Захариева
Снимка: Ани Петрова

Независимо от шегите, от девалвацията и промяната във възприятията на хората към Международния ѝ ден, жената заслужава уважение и признание.

Може би вече не се говори толкова за равноправие, но има още актуални теми, например свързани с насилието. Денят 8 март е важен не само за жените, а за цялото общество.

Това отбеляза Илияна Захариева - председател на  Българското дружество за връзки с обществеността и директор „Корпоративни комуникации” в една от компаниите за мобилни услуги у нас.

Седмицата преди 8 март „Радиоприемница“ посвещаваме на съвременните български жени - тези, които са лидери, които са пример и вдъхновение.

„Изоставяйки идеологическия нюанс, който понякога се прибавя, трябва да отбележим, че това не е празник на жената тракторист, не е и ден само на жената майка. Това е празник на жената във всичките ѝ роли, а тя може да изпълнява всичко, което си поиска“, допълни Надя Синигерска - мениджър Корпоративна социална отговорност и устойчиво развитие в компания - лидер в енергийния сектор.

В проучване, проведено в САЩ, според 57% от попитаните мъжете и жените имат различен лидерски стил. В политиката (а и в бизнеса) жените печелят с емпатия, състрадателност, те са много по-добър ролеви модел за децата, сред силните им качества са и етичност, честност, уважение към останалите, много по-лесно приемат различността, те са и по-убеждаващи комуникатори. Не са толкова добри в поемането на рискове.

„Светът за младите жени вече е по-различен от - да речем - преди около 20 години. И това много ме радва. Това, което на мен ми е липсвало, вече е разпространено и широко прилагано – подкрепата от други жени, менторството“, отбелязва Илияна Захариева.

Макар че България е поизостанала в това отношение, вече и тук подкрепящата среда помага на младите жени, които прохождат в различни сфери.

Надя Синигерска не е забравила първите инженери, които са ѝ помогнали при навлизането в професионална среда, но потвърди, че жени да подават ръка на жени не е дългогодишна корпоративна практиката у нас.

И Илияна Захариева, и Надя Синигерска ще участват в специална дискусионна среща, посветена на хибридните професии.
Хората с такива дейности са съвременните ренесансови личности. В този контекст жените много успешно упражняват хибридни професии, свързани с комуникациите.

Един от основните проблеми сред жените днес е насилието над тях, отбелязаха гостите. Някои не осъзнават, че са в среда на насилие. За това са нужни кампании, повече информация, обясняване, говорене…, за да се стигне и до противодействието.

Красотата е субективно възприятие. Ако жената знае какво иска да постигне и е достатъчно амбициозна, за да се развива в желаната насока, тя не би станала жертва на стереотипите за външна красота и успехът може да бъде постигнат с безспорните ѝ предимства.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44

Черно море - уникално и живо

В първия ден от юли "Грийнпийс" – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология в БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел опазването на живота в него.  По темата пред БНР-Радио София говори Меглена Антонова, офис директор на българския филиал на..

публикувано на 01.07.24 в 14:10

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58

Любо Киров и музиката

Как се подготвя Любо Киров за своя нов музикален период? "Емоцията покрай издаването на албума "Ново сърце" наистина е голяма, защото всеки артист се вълнува. Докъде трябва да се вълнуваш от от обратната връзка и докъде трябва да отстояваш себе си като артист", сподели Киров пред БНР-Радио София. "Колко се угажда на публиката и колко..

публикувано на 01.07.24 в 12:53

Безплатни беседи намясто за историята и археологията на Кокалянски Урвич

До средата на месец юли, желаещите да научат подробности за Кокалянски Урвич, могат да участват намясто в безплатни беседи за историята и археологията на обекта. В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година..

публикувано на 01.07.24 в 10:46