Знаете ли, че село Черни Осъм е станало прочуто като Малката Швейцария?! И чували ли сте, че там се намира единственото училище за планински водачи у нас?! И не само у нас, не само на Балканите, но и в Европа. Съвсем сериозно!
Единственото друго подобно училище се намира в Шамони, но там приемат кандидати, навършили 21 години и вече с ярки спортни постижения. А тук, в Черни осъм, обучението започва след VII клас и се изучава (освен всички общообразователни предмети) топография, спелеология и пещерно дели, ориентиране, опасности в планината, планинска медицина и, разбира се, ски, планинско катерене и алпинизъм. Именно в тази гимназия, кото носи името на Васил Левски, гостува нашето пътуващо Радиокафе.А селото, в което се намира и вторият най-голям природонаучен музей в България след софийския (който се е зародил именно във въпросното училище), се намира на 4 километра над Троянския манастир.
Първата ни гостенка е дамата, която вече 19 години е директор на училището в Черни Осъм. Откакто се е дипломирала, Румяна Велешка е работила само и единствено тук - вече 36 години. От нея разбираме, че паралелката за планински водачи е създадена през 2000 година, а човекът, заради когото се случва всичко, се нарича Минко Занковски. Той е нещо като местна легенда, алпинист, естествено. Той е учил в ОУ "Васил Левски" от първи клас, а впоследствие става и директор. Именно негова е идеята за такава специализирана паралелка. След доста тичане по институции и получаване на разрешения, идва време за първия прием.
"Имайте предвид, че до този момент професията планински водач не беше вписана в официалния регистър на професиите у нас. Вписаха я едва след като направихме програмата" - обяснява Румяна Велешка и си спомня как са обикаляли училищата в България, за да разказват за новата програма и как с трепет всички учители са седяли в училището в дните за прием на документи, чудейки се дали ще има кандидати.
Е, имало е, цели 26 при това. Втората година е рекордна - випуск от 29 кандидат-планински водачи. Макар че това е само една от посоките, в които могат да се реализират. Поради факта, че ските са изключително силно застъпени в програмата, мнозина стават ски-учители, други продължават с алпинизма; тъй като се изучава маркетинг и икономика на туризма, някои продължават в тази посока и отиват в университет; разбира се, немалко стават част от екипите на планинските спасителни служби (една трета от планинските спасители в пункта в Троян, са техни кадри), но също и в Боровец, на Витоша, в Банско; има интерес от страна на военните, а немалка част са из зимните курорти на света - от Швейцария до Аляска. Всички обаче ще се съберат в Черни Осъм на 21 март, защото тогава тържествено ще се отбележи 20-та годишнина на програмата за планински водачи. И не само - през 2020-а се навършват 130 години училищно дело в селото, така че поводи за празнуване има много.
Междувременно учениците са непрестанно навън, сред природата, имат база под връх Ботев, предоставена им безвъзмездно от горското стопанство, участват в различни състезания и зимни събития в Банско, Пампорово, на Беклемето... Поради факта, че е единствена у нас, в гимназията в Черни Осъм (която до VII клас си е иначе обичайно училище) има ученици от цяла България.
"Напоследък нараства интереса и имаме все повече деца от големите градове, особено от София, защото родителите искат да ги изпратят далеч от лошия въздух, кафенетата и затворения живот - казва Румяна Велешка, - но имаме деца и от морскте градове, отвсякъде". Тези, които не са от Троян и региона, живеят в общежитие, което пък се предоставя от действащата кооперация в селото, която е свързана с дърводобива. Капацитетът е 50 места, "тук те са заедно по цял ден, делят си храната, мечтите, помагат си" - отново думи на Румяна Велешка. Затова и усещането за общност е много силно.
Освен из България, където често се правят лагери из планината на палатки, например, има експедиции и изкачвания на върхове из околните дъжави (10 пъти са изкачвали връх Олимп, били са на Триглав в Словения, а 5-ма са имали шанса да изкачат Монблан, при това в доста лоши атмосферни условия). За тези пътувания плащат родителите, защото въпреки че е единствена с такава паралелка, гимназията няма официален статут на национална. Но има дух, чудесни, предимно млади преподаватели, които са много посветени на това, което правят, има и доайени, оставили сърцето си в училището. И така вече 20 години в Черни Осъм децата се учат да обичат природата и да се справят.
Чуйте разговора с Румяна Велешка.
Нараства броят таксиметрови автомобили, които ще работят на територията на община Перник. На проведеното в първия работен ден след празниците заседание местният ОбС увеличи лимитът на такситата на 250. Досега право да работят на територията на община Перник имаха до 180 таксиметрови автомобили. Максимумът е бил достигнат още през февруари...
Министерството на здравеопазването , в партньорство с УНИЦЕФ , създаде пакет от специализирани книжки за имунизациите и отглеждането на бебето през първата година от живота му . Изданията са своеобразен наръчник в помощ на родителя и ще бъдат разпространявани безплатно във всички родилни отделения на страната, посредством регионалните..
Болница "Александровска" отбелязва Световната седмица на първичните имунни дефицити, която е с наслов "Виж невидимото". До 26 април Експертният център по редки болести ще проведе кампания с безплатни прегледи на бебета и пациенти на възраст до 55 години, които страдат от поне един от 10-е признака на първичен имунен дефицит. От болницата подчертават,..
Нова операция за лечение на глаукома се извършва рутинно в болница "Царица Йоанна-ИСУЛ", информират от здравното заведение. Операцията е била представена от д-р Нора Великова и доц. д-р Борислав Кючуков от Клиниката по очни болести на симпозиум на Българското глаукомно дружество. Става въпрос за минимално инвазивна операция, която е представена за..
На Светли Вторник се отдава почит на Света Богородица. В миналото, през Светлата седмица, жените повторно боядисвали яйца, които раздавали. Според древно поверие, раздаването на червени яйца предпазва душите на мъртвите от превъплъщаване, пише БГНЕС. По време на Светлата седмица не се извършват венчавки, тъй като това са празнични дни, посветени на..
Започва разширяване на училищата в Бистрица и Лозен. Предстои и изготвяне на проект за построяване на трети етаж на училището в Герман, защото желаещите да учат там са в пъти повече от капацитета на учебното заведение. Започна дългочаканото разширение на 83 ОУ “Елин Пелин” в с. Панчарево. Пристройката ще бъде с 4 нови класни стаи, физкултурен..
Еднодневна кампания за събиране на излезли от употреба електроуреди организира Община Костинброд, съобщават от администрацията. Събитието е по повод Световния ден на Земята, който тази година се отбелязва под надслов "Нашата сила, нашата планета", с акцент върху ролята на възобновяемата енергия. През днешния ден, между 09.00 и 18.00 часа жителите на..