За мнозина първата асоциация, която поражда името на д-р Милен Врабевски, е фондация "Българска памет" и инициативите под нейния флаг.
Той е предприемач, бизнес лидер, лекар и консултант, родолюбец и благодетел. Многократно е награждаван от творчески, научни, родолюбиви организации, от обществени съвети и местни администрации. Не на последно място той е музикант, продуцент и автор на песни.
Неговото CV спокойно може да се озаглави Хронология на успеха.
Само преди дни беше представен петият албум на неговата формация Intelligent Music Project – Life motion, последван от турне в България, Нидерландия и Германия. Д-р Врабовски е автор на 12-те композиции и продуцент. В проекта са привлечени имена като Саймън Филипс (от Toto), Рони Ромеро (Rainbow) и Ричард Грисман (River Hounds).
„Дори и да не знаете добре английски, енергията на албума ще ви зареди. Има какво да кажем, в текстовете влагам послания, с които искам децата ми да израснат. В последния албум, например, говоря за факторите, които движат живота напред“, каза в д-р Милен Врабевски пред Радио София. И допълва, че групата вече е започнала работата върху шести проект и дори са записани първите 3 нови песни.
„За формулата на успеха пея и в песните, но и говоря пред млади хора. Давам примери за последователност, каква менталната настройка е необходима и каква визия за света, за да може човек да надгражда, започвайки от себе си. Трябва категорично да се направи разлика между вегетация и пълноценно съществуване. Трябва да живеем с чувство на благодарност към вселената, че ни има и можем да сме полезни за другите. Това е мисията на всички хора по света.
Редно е да живеем, раздавайки себе си, намирайки тайните в своето съзнание, които ни помагат да изявим полезността си спрямо хората около нас. И остава да имаме това усещане за принадлежност, които поражда желанието ни да инвестираме в собствената си среда."
Д-р Врабевски подчертава, че сам е формулирал свои национални приоритети, свързани с битката с демографската криза; европейската реинтеграция на диаспората; кариерно развитие на младите хора в България; културно-историческото ни наследство.
"Вместо да ровим в миналото - било за гордост или за съжаление, на нас ни е необходимо ефективно настояще. Всеки да дава максимума, на който е способен - на възрожденския принцип.
Не може да се живее в страх и лъжа. Като махнем страха, остава талантът, с който можем да добавяме стойност към живота на останалите."
Д-р Врабевски не се уморява да обикаля области с български етноси - в Албания, в Северна Македония, Украйна, Молдова... Прави срещи, инвестира в инфраструктурни, образователни и културни проекти. У деца от двете страни на границата не само се събужда генната им памет, но им се показва начина да градят исторически мостове.
Сред другите инициативи на д-р Врабевски е подпомагането на многодетни семейства, спонсориране на фондация "Искам бебе" за помощ на двойки с репродуктивни проблеми, изграждането 2 детски градини и 1 училище с чудесна спорта база (в с. Иваняне), проекта "Път към университета", съставянето на учебното помагало "Моята България", партньор е на фондация "Ханс Зайдел", по програмата "Еразъм+" на Европейския съюз...
"Аз съм в постоянен статус на просветление. Това е едно щастие, което пожелавам на всички.
Когато не съм доволен от нещо, работя за неговата достойна алтернатива. Животът не е състезание, а степен на полезност. Моето включване цели да даде пример, който да е заразен и виждам, че дава резултат. Човек, който вярва в себе си, създава реалната предпоставка да бъде успешен."
Чуйте целия аудиопортрет в звуковия файл.
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..