Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи създават екологичен дизайн за германски автомобилен гигант

Атанас Енев

Едно от най-смислените неща, които една компания би могла да направи в днешно време, е да се занимава с внедряването на устойчивост. В това е убеден арх. Атанас Енев от компания за устойчив дизайн и еко иновации. След като завършва образованието си, той започва работа в компания за проектиране, където насочва интереса си към т. нар. "кръгови модели" - бизнеси, които работят, използвайки отпадъчни продукти или такива, които са на ниска цена, но могат да произвеждат продукти с висока добавена стойност.

Идеята, върху която стъпва изграждането на иновативната компания, е комбиниране на агрокултурен отпадък с гъбен мицел, който може да създаде композит. Подобни разработки са известни по света, но се оказва, че България има сериозно предимство в научно-развойната дейност и е подходящо място за производство, което може да конкурира високата цена на екологично чистите технологии.

Друг проблем при тези технологии е, че трудно се прилагат в по-голям мащаб, в сравнение с пластмасови алтернативи. Има и системен проблем при създаването на устойчивост и екопродукти - дори и при наличие на най-екологичната технология, ако една държава няма подходящата инфраструктура за използването й, ефектът ще бъде слаб.

Атанас Енев разказа за сътрудничеството с германски автомобилен гигант в Щутгарт. Фокусът на осъществяваните проекти е създаване на екологично чиста част, която се използва в асемблирането на автомобили. Разработката започва с анализ на пазара на алтернативни материали, след което се избира материал, който произвежда четири пъти по-малко въглероден диоксид. Следващата стъпка е избор на технология, благодарение на която се ускорява процеса на производство и се намалява разхода на енергия. Третата част включва създаването на дизайн, който позволява използването на една конструктивна част за шест различни модела автомобили. За нейното изработване са избрани растителна пластмаса, която съдържа 40% рециклиран продукт, и термопластичен еластомер, изработван от рапично масло.

Въпреки огромните производствени мощности и богатството от технологии, големите фирми изпитват сериозен натиск от клиенти и от други компании да се развиват в сферата на устойчивия дизайн и те се нуждаят от бързи прототипи и бързо въвеждане на иновации и тестване и анализ на материали.

Визията на компанията, представлявана от Енев, е да помогне на голямата индустрия да мине от линеарен процес на производство, при който се изхвърлят ресурси, в устойчив, кръгов процес на производство. А стратегията за постигане на тази визия е да се работи заедно с индустрията, без да се отрича и изхвърля всичко постигнато, а да се работи гъвкаво, с достатъчно проучвания и бързина за създаване на уникални кръгови продукти в помощ на големите индустриални гиганти.

Още интересни подробности от областта на устойчивия дизайн иновациите можете да чуете в интервюто на Катя Василева с Атанас Енев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54