Основният ремонт на 102-ро основно училище, чието начало бе поставено днес с церемония „Първа копка”, ще бъде съобразен и съчетан и с внедряване на мерки за енергийна ефективност. Сградата е строена през 1952 г., намира се в столичния район "Надежда".
Ще бъде модернизирана визията на фасадите на училищната сграда чрез полагане на топлоизолация и нови цветови решения. Използването на нови материали ще позволи да се запази архитектурния облик и да се постигне по-модерно художествено оформление.
Ремонтът ще обхване покривите, ще бъдат подменени изцяло компрометираните инсталации, да се монтира видеонаблюдение, пожароизвестителна и СОТ инсталация. Нов асансьор ще осигурява достъпна среда за хора с увреждания. Ще бъдат преустроени санитарните възли и ще се обособи нов санитарен възел за хора в неравностойно положение.
Помещенията в сградата ще се ремонтират основно, в класните стаи, кабинети, администрация, библиотека, лекарски кабинет ще се положат нови настилки от дъбов паркет; във физкултурния салон ще се постави нова хетерогенна ПВЦ настилка; в санитарните възли, помещения за чистачки, съблекални, кухня с бюфет и др. помещения ще се постави теракота. Предвижда се изграждане на нов растерен окачен таван и подмяна на старата дървена и метална дограма. Съществуващата мозаечна настилка по коридори и стълбищни клетки ще бъдe реновирана.
Предвижда се облагородяване на зелените площи, преасфалтиране на двора и откритите спортни игрища, както и възстановяване на оградата.
Общата стойност на предстоящите строителни дейности е над 1,3 млн. лв., съгласно договор, сключен между Столичната община и МРРБ. Средствата са осигурени от ОП „Региони в растеж” 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие, уточни пред Радио София Цветан Ковачев, ръководител на проекта.
По план работите трябва да продължат не повече от 190 дни и обновеното училище да е готово за новата учебна година.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...