Снегоходките са един атрибут, който съществува от векове. Ползва се от хора, слагат се и на животни. Един конкретен случай със сноубордист, който затъва в снега, дава преди няколко години идеята да бъдат създадени нов вид снегоходки - надуваеми, които са лесно преносими (съвсем спокойно се носят в джоба) и се използват, когато потрябват. С тях може да се ходи по лед и по скали.
Иван Колев, създава този любопитен продукт заедно със съдружник. Но не само го произвеждат, а и притежават патента за изобретението му в много държави (, където може да възникне нуждата от подобни приспособления:
"Всичко, което сме направили, е с ходене на изложения, търсене на материали и намиране на информация в интернет. Използвали сме технологии от други индустрии и в крайна сметка сме разработили един изцяло иновативен продукт, който е на пазара. Една добра референция е, че вече три пъти сме продавали от нашите снегоходки на английската армия."
Надуваемите снегоходки имат редица награди - първата идва през 2011, на изложението за outdoor екипировка в Мюнхен, отличени са в категорията Brand New; "Форбс България" им дава приза за иновативно стартиращо предприятие. следват две изключително престижни награди за дизайн - Red Dot и German Design Award. "Това показва, че не сме създали не само функциониращи, но и добре изглеждащи снегоходки," горд е Иван Колев.
Оригиналните снегоходки изглеждат като малки кухи лодчици, изработват се от комбинация от материали и имат два пласта, като външният е предпазен, а вътрешният - надуваем. Приложенията им са разнообразни - за спортове, които се практикуват извън пистите, за служители на спасителни служби или техници, обслужващи електропроводи в дълбокия сняг. Интересна подробност е, че са правени тестове за приложение при канадските специални части като част от спасителния кит на пилотите при катапултиране.Още любопитни подробности около създаването на иновативния продукт може да чуете в интервюто на Лили Големинова с Иван Колев.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..