С краткосрочни решения още в началото на следващата седмица правителството ще помогне на туристическия сектор. Днес браншови организации излязоха с обща позиция, в която очакват подкрепа заради усложнената ситуация във връзка с разпространението на коронавируса.
Основното, което очаква туристическият бизнес, е държавата да помогне за запазването и обезпечаването на човешкия ресурс в сектора.
Вече има явен спад на продажбите на туристически услуги до 75 на сто, анулиране над 90 на сто от планираните организирани събитийни прояви, почти 60 на сто от фирмите в бранша ще бъдат принудени да съкращават работни места, а в сектора са заети около 300 000 души.
Хотелиерският и ресторантьорският сектор отчитат спад в текущите продажби над 70 на сто и анулиране на резервации до 80%. Това са обобщените данни на туристически бранш в страната за дните от появата на случаи с коронавирус в страната и предприетите ограничителни мерки с цел превенция и сигурност до 13 март.
Близо 90% от компаниите декларират намаляване на оборота, като в около половината спадът е с над 75%.
"Опитваме се всичко, което е резервирано, да бъде пренасочено, а не анулирано. Понеже вече не можем да конкретизираме, говорим за отворени договори", обясни пред Радио София Теодора Жилкова, изпълнителен директор на Българското конгресно бюро. Това обаче невинаги е възможно, защото вече има анулирани полети, заведения вече са затворени. За март и април загубите вече са 90%, коментира Жилкова. Дори записванията за летния сезон са слаби или са спрели.
Повече чуйте в звуковия файл.
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..