Рапът не е само музика. Не е само да стоиш зад микрофона. Хип хопът е култура, начин на живот.
Това казва пред Радио София един непознат за много от нас човек, но направил изключително много за да прокара път у нас на модерната българска музика.
Той е Васил Николов, по познат като Васко Теслата, сред пионерите рап изпълнители, а през последните години - продуцент.През 1988 г. заедно с МС Гинес и Александър създава първата българска рап група AVI MC. През 1994 г. основава първия български рап лейбъл The New Producers. Година по-късно продуцира “Чудовищата на бъргарският рап” и дава тласък на Първата хип хоп вълна в България. През 1997 г. прави първото ТВ предаване за рап музика по БНТ. Работи по дебютните албуми на Ъпсурт, Лора Караджова и GoodSlav, Румънеца и Енчев и други. През 2006 г. създава HipHop TV - първата европейска хип хоп телевизия.
В изпълнение на AVI MC е и първата и единствена българска песен, звучала по MTV на български език.
В ефир Васко си спомни взрива, който този стил музика е предизвикал навремето у нас само с три албума – на Run-D.M.C., Beastie Boysи Public Enemy. „Веднага усетихме, че това е музиката, с която може да се чуе нашият глас.“
Помни как поради липса на български рапъри, решава със съмишленици, че такава формация ще направят те. Не е забравил, че тогава подкрепа им е оказала друга прогресивна група – „Нова Генерация“…
Казва, че нормалният път е от танцьор да станеш МС, след което – продуцент. Така е при него самия. Не му липсва толкова сцената на изпълнител, защото с надграждането през годините сега се радва и подпомага по-млади рапъри.
„През последните 25 години у нас няма по-модерна музика от българския рап“, категоричен е Васко. И обяснява, че когато от 14-15-годишен е започнал да се интересува и да прави музика, когато е свикнал да дава интервюта или просто да представя песните си, всичко това става част от живота му и няма усещане за превъзходство. Ако станеш известен след 22-23 години, може и да се приемеш за звезда, да си обясниш успеха с това, че си велик, егото ти започва да изкачва планини и да се рее из облаците – усмихва се Васко.
„Не съм бил само аз. В началото българския рап бутахме няколко души. В Америка рапът се разви бързо, защото продуценти с опит в джаза и в рока започнаха да продуцират новия стил. В България като падна комунизма не дойде продуцентът на Лили Иванова да помогне на рапърите. Всичко трябваше да направим от нулата, да се научим как се записва парче… След кризата през 1997 г. 99% от рапърите от първата вълна спряха да съществуват. За да се появят изцяло нови артисти през втората вълна – след 2000 година.“
Васко Теслата благодарен на не многото хора и медии, които са подкрепяли рапа. И е убеждава: Ако го нямаше българският рап, на негово място щеше да ни е завладяла чалгата, поп фолкът. Не си мислете, че ако го нямаше българският рап, у нас щяхме да слушаме симфонична музика.“
Чуйте разговора на Яна Спиридонова с Васко Теслата.Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..
Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко. В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в..
София Христова е танцьор и артист вече повече от 17 години. Преминавайки през многобройни танцови стилове, сценични изяви, работилници и курсове, тя има натрупана богата движенческа култура и опит в изкарване на скрития потенциал на повърхността. Открива пол денс, и по-специфично екзотик пол денс, в недалечната 2019 година, чрез случайно..
36-годишен мъж е задържан в София за въоръжен грабеж извършен на трети януари тази година. БНР научи, че арестуваният е влязъл в магазин за алкохол и цигари и е заплашил продавачката с пистолет. Отнел е близо 700 лева от оборота. Тази сутрин при операция на полицията извършителя е арестуван.
Театър “Алма Алтер” става на 25 години - четвърт век театрално дишане, търсене и създаване на светове, в които сцената е дом, а мигът - вечност. “Алма Алтер” е студентски професионален театър в Софийския университет. Основан е през 1968 г., но по идеологически съображения, е закрит. След близо 30-годишно прекъсване, по инициатива на ректора на..