Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отделението по пулмология на Втора градска ще заработи със заразно болни

Проблемът за наличието на техника е актуален, признава зам.-кметът Дончо Барбалов

| обновено на 17.03.20 в 16:25
Снимка: БГНЕС

Във Втора градска болница ще бъде открито едно отделение за лечение на пациенти с коронавирус - предложението е на кмета на София Йорданка Фандъкова, след разговор с министъра на здравеопазването Кирил Ананиев и директора на столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев, съобщиха от Столичната община.

Над 80 медици от лечебното заведение подадоха молби да бъдат освободени, след като първоначално беше предвидено цялата болница да се преобразува в инфекциозна. Медиците заявиха, че са готови да напуснат, защото нямат предпазно облекло или апаратура да лекуват такива болни.

От ръководството още миналата седмица обявиха, че за работата на едно отделение с инфекциозно болни, ще са необходими около 20 специалисти.

Директорът на Втора градска доц. Стефан Узунов е започнал реорганизацията на отделението по пулмология, което е с отделен вход и то ще заработи след като се гарантира необходимият персонал. Кметът Йорданка Фандъкова изрази благодарност на лекарите от пулмологичното отделение, които декларираха, че са готови да започнат работа.

След среща на Фандъкова с колектива тази сутрин стана ясно, че вече са доставени защитни облекла, съобщи пред пред БНР Дончо Барбалов, зам.-кмет на София. По думите му медицинските специалисти имат право на своите безпокойства, но на този етап въпросът за предпазните средства е решен.

Според Барбалов проблемът за наличието на техника в болницата е актуален, а много важно е и обучението на персонала:

"Въпросът с обучението е много важен и там трябва да насочим усилията си. Трябва да се обучи медицинският персонал как точно да се грижат за такива болни. Няма такъв опит, той тепърва се трупа", каза той.

По думите му при наличие на по-голям брой болни ще трябва да се използва целият наличен ресурс на болницата и това е проява на отговорност към обществото.

Зам.-кметът заяви, че за момента доброволците, работещи в помощ на Общината, са достатъчно

Кризисният щаб към Столичната община е в добра комуникация с районните кметове, уточни той.

Относно твърденията на някои лекари, че не са подготвени да лекуват пациенти с коронавирус, кметът Йорданка Фандъкова заяви, че студенти по медицина и лекари от всички специалности се записват доброволци. Националният щаб е изпратил инструкции към медицинския персонал за това какво лечение се прилага на база опит на китайските им колеги.

Кметът на София гарантира и допълнително финансиране за тези, които ще поемат пациентите с коронавирус. Отделението ще получи и още един апарат за обдишване, които се предоставя от една от големите частни болници с личното съдействие на кардиолога проф. Иво Петров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Д-р Меджидиев: Напрежението във Втора градска болница - заради грешка в комуникацията

„ Грешка в комуникацията. Организационно неправилно изтичане на информация “. Така д-р Асен Меджидиев от Българския лекарски съюз обясни пред БНР причината за настъпилото напрежение във Втора градска многопрофилна болница в София, която..

обновено на 17.03.20 в 10:11
ВИЖТЕ ОЩЕ
Веселата вдовица - репетиция

Тя няма нужда от много грим

За предстоящата премиера на "Веселата вдовица" в Националния музикален театър говорим с двама от "виновниците" за събитието. Началото е със Стефан Илчев, един от солистите: "Подготовката е много голямо преживяване - никога не знаем какво да очакваме...

публикувано на 02.03.25 в 11:43
Албена Ненкова

За нещата от живота, които няма как да бъдат клиширани

Албена Ненкова има зад гърба си няколко книги – трилогията за „Софиянката, която слага всичко в тигана“, книги за виното и книга за ракията (с разкази по тази интригуваща тема). Родена в София, израснала като малка в Ловеч при баба си, Албена живее..

публикувано на 02.03.25 в 11:02
Росен Люцканов с преведения от него бестселър

Харари се интересува от предвиждането на бъдещето с цел да го промени

Приемаме, че информирането е нещо добро, но знаем, че всичко има две страни. Досега обаче никой не е поглеждал на този процес както п роф. Ювал Харари. Той хвърля сянка на съмнение върху това твърдение, казвайки, че под информация се..

публикувано на 02.03.25 в 09:25
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, части първа и втора

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”:

публикувано на 01.03.25 в 16:00
Кооперация

Софийски разкази - квартал “Иван Асен II”

Как се казва сега кварталът, кой носи орлите, откъдето започва и още любопитни неща - в звуковия файл: И още: кои са сградите на "портата" на т.н. "трета извънградска част"? Какво е имало на мястото на Полиграфическия к-т? Още подробности от спомените..

публикувано на 01.03.25 в 15:00
Иван Гарелов с Донка Стамболийска

Адресите на любовта - Иван Гарелов

В рамките само на една година телевизионната легенда Иван Гарелов губи и двете си съпруги, които обича - бившата и настоящата. И Василка Гарелова (запазва фамилията му след развода, заради двете им деца), и Донка Стамболийска са журналистки. Но..

публикувано на 01.03.25 в 14:00
Мая Бочева-Уики

Съвременна митология

Мая Бочева-Уики, художник-илюстратор и издател на детски книги-игри представя д ебютния си късометражен анимационен филм „Кой светна Луната?“, реализиран с подкрепата на НФЦ. Филмът вече е с номинация за „Златен ритон“ и е създаден по едноименната..

публикувано на 01.03.25 в 11:25