Здравното министерство публикува препоръки към бременните жени в условията на извънредно положение и разпространението на разпространението на COVID-19 в България. Въпреки наложените ограничения за работата на женските консултации, има задължителни изследвания, които трябва да бъдат извършени по време на бременност. Сред тях са ултразвуковото установяване на вътрематочна бременност, ранният биохимичен скрининг от 11-а до 13-а гестационна седмица, както и ултразвуков преглед за фетална морфология от 20-та до 22-ра седмица.
По преценка на наблюдаващия гинеколог са възможни и други изследвния, посочват от МЗ. От там препоръчват на бъдещите майки да се свържат по телефона с наблюдаващия гинеколог или лечебно заведение, в което се извършва женска консултация, за да запишат час за преглед. При започващо раждане и други спешни състояния, бременните трябва да потърсят медицинска помощ в най-близкото специализирано звено по акушерство и гинекология, където са наблюдавани, или да позвънят на номер 112. При симптоми на COVID-19, без акушерски усложнения, бременните трябва да се свържат по телефона със своя личен лекар като всички останали пациенти. Бременна със симптоми и започнало раждане, или усложнения, трябва да бъде транспортирана от екип на Спешна помощ до лечебно заведение с родилно отделение за получаване на специализирана медицинска помощ, посочват от МЗ. От там уверяват, че няма научни данни COVID-19 да се предава от майката на плода.
Жените трябва да са спокойни, защото при зараза с коронавирус, плодът не е застрашен по време на бременноста, коментира пред Радио София доц. д-р Георги Попов, началник на Катедрата "Инфекциозни заболявания" на ВМА. Бъдещите майки, обаче трябва да спазват с по-голяма строгост мерките за дистанция и хигиена, защото са по-податливи към инфекции, посочи специалистът. При децата с инфекция с коронавирус симптомите са значително по-леки, в сравнение с възрастните.
Още за това как протича инфекцията при децата, при хората с хронични заболявания, като диабет или високо кръвно - очаквайте в "Часът на здравето" в неделя след 8 ч.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..