Ако миналата седмица по-голяма част от учениците у нас преговаряха и затвърждаваха дистанционно стари знания, то от сряда ще могат да им се дават и нови уроци, пише СЕГА. Това става ясно от писмо на шефа на РУ-София Ваня Кастрева до столичните директори, което се разпространява из социалните мрежи. Отчасти то отговаря на множеството въпроси, поставени от родители последните дни във връзка със започналото на 16-ти март дистанционно обучение - доста от тях се оплакаха, че на практика са се превърнали в учители, че децата им учат доста повече от преди и прекарват неимоверно много време пред компютрите и т.н.
С една или две седмици ще бъдат изместени изпити след седми клас, ако карантината продължи повече време. Това предвижда един от вариантите на образователното министерство, обясни просветният министър Красимир Вълчев, цитиран от МОНИТОР. Националното външно оценяване за седмокласниците е планувано за втората седмица на юни. Изпитът по български език и литература е на 9-ти, а по математика на 11-ти. Ако миниматурите бъдат изместени, те ще се проведат съответно третата или четвъртата седмица на юни, което може да доведе и до промени в графика на план-прима в гимназия. Ако изпитите се проведат две седмици по-късно, тогава сроковете ще се изместят със седмица, обясни министърът. Ако външното оценяване след седми клас се измести само със седмица напред, то графикът с дейности по план-приема остава същият.
Само за един уикенд УНСС въведе изцяло онлайн обучение за своите двайсет хиляди студенти. Това уверява в интервю за ТРУД проф. Димитър Димитров, като обяснява как в извънредни условия за толкова кратко време е направена гигантската крачка към дигитализацията, за която толкова отдавна се говори. Оказва се, че във времена като днешните се преодоляват психологически бариери само за дни, а образованието е системата, откъдето идват добрите новини в смутни дни.
По 14 престъпления средно на ден са били извършвани от деца през изминалата 2019 г. Случаите на нарушения на закона, извършени от непълнолетни, са 3565. 1505 пък са противоправните деяния от деца под 14 години. Това сочи справка на Министерството на вътрешните работи, предоставена по искане на МОНИТОР. Най-често хлапетата и тийнейджърите прибягват към дребни кражби. Причината – те се осъществяват и най-лесно. Подрастващите обикновено са изкушени от стоката, продавана в масовите магазини, или от вещи и пари на съученици. Статистиката показва, че 9743-ма подрастващи са били на отчет в Детска педагогическа стая през миналата година.
В най-малко седем европейски страни започват клинични изпитания на четири експериментални форми на лечение на коронавируса, съобщава френското здравно министерство, цитирано от ТРУД. Клиничните изпитания ще се извършват в Белгия, Великобритания, Германия, Испания, Люксембург и Нидерландия, съобщи френският институт по клинични изследвания. Наблюдения ще се извършват над пациенти, които са хоспитализирани под стриктно наблюдение или са в реанимация.
В събота, 15 ноември , не се очаква промяна в синоптичната обстановка. През деня ще е предимно слънчево. В Дунавската равнина ще е мъгливо, в часовете до обяд мъгливо ще е и по долините на реките в Южна България. Почти тихо време. Обявен е жълт код в 11 области на Северна България заради мъгли. Минималните температури ще бъдат между 0° и..
Ваксината срещу варицела влиза в националния календар на задължителните ваксини, защото 2% процента от всички заболели деца влизат в болница с усложнения, а това са 600 деца. Това заяви във Варна доцент д-р Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор. Той коментира, че веднага след излизането на наредбата в Държавен вестник и влизането в сила..
От днес до 21 декември в софийската Градска градина ще се проведе традиционният Немски коледен базар. 15-ото издание на базара отваря врати в 18.00 ч. тази вечер и включва щандове с храни и ароматно греяно вино, както и много културни прояви, сред които концерти на млади изпълнители и театрални представления. За пръв път в България подобен..
Столичната полиция залови 28-годишен дилър на наркотици, който опакова дрогата в пликчета, наподобяващи опаковки на различни сладки изделия. Това съобщи директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов. Директорът на Столичната полиция уточни, че задържаният е познат на органите на реда у нас: "Задържахме поредния дилър, за който имахме данни,..
"Започна изграждането на нов паркинг и алейна мрежа зад бл. 42 в ж.к. "Дианабад", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Той допълва, че пространството, което от десетилетия дразни жителите на квартала, съвсем скоро ще се превърне в чист и подреден паркинг, а преминаването на пешеходците няма да бъде свързано с прескачане на локви и..
Електробус на столичния градски транспорт се е блъснал късно снощи в електрически стълб на бул. “Мария Луиза” в района на 7-ма поликлиника. По-късно стана ясно, че 60-годишен водач на електробуса е починал, докато шофира. За това потвърдиха и негови колеги в групата "Катастрофи в София". Докато е осъществявал един от последните курсове за деня, на..
11-годишното момиче , което беше блъснато от трамвай в района столичния площад "Славейков", остава под наблюдение в детската неврохирургия на болница "Пирогов" . Това съобщиха от лечебното заведение. Трамвай блъсна момиче на ул. "Граф Игнатиев" в София Детето първоначално беше прието в противошоковата зала, където са му направени множество..