Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За православните християни започва Страстната седмица

Снимка: БГНЕС
Започва Страстната седмица за православните християни - последната седмица от земния живот на Исус Христос.

Тези дни са посветени на възпоменанията за последните дни от земния живот на Исус Христос - неговите страдания, кръстна смърт и погребение. Това е последната седмица от Великденския пост и на всеки един ден от нея се извършват специални служби от църквата. 

На старобългарски "страст" е "страдание". По тази причина дните на Христовите страдания от влизането на Исус Христос в Йерусалим за Пасха до смъртта му са наречени "страстна седмица".

На Велики понеделник Исус Христос влязъл в Йерусалимския храм и го намира пълен с търговци. Божият Син изгонил търговците, защото храмът е дом за молитва, а не тържище. В Евангелието се говори за проповедта на Исус в храма и изреченото от него проклятие над безплодната смокиня - символ на човешката душа, която не познава молитвата, покаянието и не носи духовни плодове.

Тази година седмицата преди Великден ще бъде различна заради мерките за ограничаване разпространението на заразата от коронавирус. По настояване на Светия Синод църквите остават отворени и в тях ще текат служби, но миряните трябва да спазват дистанция от два метра и да носят защитни маски.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заменят стикерите за преминат технически преглед на автомобилите с електронен аналог

Стикерите за преминат технически преглед на автомобилите ще бъдат заменени от техен електронен аналог. Проектът за промени в наредбата е публикуван за обществено обсъждане, съобщават от транспортното министерство. Измененията идват след окончателното становище на Върховния административен съд, който отмени издаването на физически стикери на..

публикувано на 10.10.25 в 18:23
Еврокомисарят по земеделие Кристоф Хансен (вляво) и министърът на земеделието Георги Тахов (в средата)

Протест на земеделци пред представителството на ЕП в София

Протест под наслов: "Защита и подкрепа на българското производство" на 38 земеделски организации се провежда в този момент пред сградата на Европейския парламент в София.  Протестиращите настояват за повече прозрачност, справедливост, и работещи правила, както и за "премахване на дискриминационните механизми при подпомагането на сектора", обясни Димитър..

публикувано на 10.10.25 в 14:52

Бобчева – 2 часа в прокуратурата. Излезе и заяви, че е забранено да казва какво са я питали

Два часа остана в прокуратурата заместник-кметът по екология на столицата Надежда Бобчева, а след излизането си обясни, че има забрана да разгласява за какво е било питана. Бобчева се яви в държавното обвинение тази сутрин около 9 часа, а вчера беше разпитан и директорът на завода за боклук в София Николай Савов. От думите ѝ стана ясно,..

публикувано на 10.10.25 в 13:29
Кметът на София Васил Терзиев

Васил Терзиев: Извозват се 60-70% от боклука в "Люлин" и "Красно село"

Извозват се 60-70% от отпадъците в засегнатите райони "Люлин" и "Красно село", а в следващата седмица се очаква да станат 100%. Това каза столичният кмет Васил Терзиев в ефира на Нова телевизия по повод кризата с отпадъците в двата столични района. Към момента на терен работят 5-6 камиона, а до няколко дни ще станат 10, посочи кметът. Той..

публикувано на 10.10.25 в 11:38

Столичани излизат на протест в защита на Боянското блато

Граждани излизат на протест в защита на Боянското блато, м. Гърдова глава. Събитието ще се състои днес от 18.30 ч. в кв. "Бояна". Поводът за недоволството е стартиране на строителни дейности в района на водния обект, които създават опасност от наводнения. Според протестиращите, институциите отказват да изпълнят задълженията си и пропускат да констатират..

публикувано на 10.10.25 в 07:35

Банките очакват увеличение на депозитите на домакинствата

Банките очакват по-значително увеличение на депозитите на домакинствата, като от получените балансови оценки може да се предположи, че това ще се случи предимно в национална валута. Възможно обяснение за подобно мнение е, че физическите лица ще се възползват от оставащото време до официалното въвеждане на еврото като официална валута, за да внесат в..

публикувано на 09.10.25 в 19:37
Брифинг по повод сметосъбирането в столицата се провежда в сградата на Министерски съвет. На снимката: кметът на столицата Васил Терзиев (вляво) и премиерът Росен Желязков.

Премиерът заяви, че държавата е готова да помогне в кризата с боклука на София

Боклукът няма политически цвят и не могат да се извадят положителни резултати. Боклукът е замърсяване и замърсяването води до замърсяване в политическата среда. Предложихме държавата да се намеси с техника и решение ако е необходимо, решение да се преодолее моментната ситуация. Това заяви премиерът Росен Желязков, който разговаря с кмета на..

публикувано на 09.10.25 в 14:51