Министерският съвет прие постановление в подкрепа на реализацията на българските храни в големите търговски вериги. Идеята се обсъжда отдавна, но беше катализирана заради неблагоприятните последици от коронавируса.
От ситуацията и намаленото потребление пострадаха особено по-малките производители, които традиционно разчитат предимно на регионалния пазар за продажба на продукцията си, в това число на заведенията за хранене, хотели, ресторанти, голяма част от които в момента са затворени.
В проекта на постановление на МС първоначално беше заложено изискването 50% от площта на хранителните хипермаркети стоки да бъде запазена за българска продукция, но тази формулировка отпадна след острата реакция на асоциацията на търговските вериги. Така в момента приетият текст гласи, че в магазините, които имат обекти в повече от три административни области на територията на страната, задължително се обособяват места, в които се предлагат продукти на регионални производители. Млякото и млечните продукти от регионални производители и изцяло от българско сурово мляко пък трябва да са мин. 90% от целия асортимент в магазина, е заложено още в документа. Постановлението ще бъде в сила до края на годината, а търговските вериги, които попадат в обхвата на разпоредбите, имат 2-седмичен срок (от приемането му), за да започнат да спазват изискването.
Потребителите трябва да знаят, че част от големите мандри работят с вносно мляко. Хубаво е както за месото се изисква, така да стане и за млечните продукти – да се изписва откъде е млякото, с което се произвежда, както и какъв процент е сухото. Това препоръча Петър Петров, председател на Националната асоциация на младите фермери в България.
Петров пожела в името на доброто бъдеще на малките и средни български предприятия клиентите да ги подкрепят като купуват техни стоки.
По този начин много от парите ще остават в страната, включително и като данъци и осигуровки, ще се запазят работни места.
По-дребните производители изваждат на пазара качествени храни, но нямат капацитета да отговарят на изискванията на веригите.
Това се отнася и за млекопроизводителите, и за по-малките животновъди, и за земеделците.
Милена Драгийска , управител на "Лидъл България" заяви, че са се обединили около работещи мерки, а има и разбиране за това по смислен начин да бъде подпомогнат българският производител. Тя отправи послание от името на търговските вериги, че в кризисна..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на..
"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в..
На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната..
Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и..
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков ,..