Прочитам, че на 92 години си е отишла поредната джаз-легенда, Лий Кониц. В момента, в който се заслушвам, саксофонът му е в компанията на пианото на чакащият го отдавна горе малък голям човек Мишел Петручани. Френският музикант го измъква от поредното затваряне вкъщи и го качва на френските сцени. В спомените си, Лий ще каже, че само е искал с нещо да подпомогне кариерата на един млад и много талантлив музикант. Годината е 1982-ра, записът е на живо от Париж, албумът е с игрословица в заглавието „TootSweet” (произнася се на френски като toutdesuite, букв. веднага). Мишел е само на 19… Лий обича игрословиците – неслучайно първият му албум като лидер се казва “Suconscious-Lee” (1955):
Така както на него самия са му помагали по-възрастните от времената, когато биг-бендовете още са на мода. Началото му е повлияно от кларинета на Бени Гуудман. 18-годишен заема мястото на Чарли Вентура в оркестъра на Теди Пауъл, който се разпада малко по-късно. Младият кларинетист ще посегне и към алт-саксофона, на пианото вече ще е Лени Тристано. Следва участие с Джери Мълиган във втория запис на „DonnaLee“ (Чарли Паркър и Майлз Дейвис са го записали година по-рано и всеки от тях претендира да му е автор, този път името няма нищо ощо с Лий – така се казва дъщерята на един джаз-басист). Майлз ги забелязва и ги включва в търсенията си и Кониц заедно с Мълиган ще запишат с него “BirthoftheCool”. Издателите смятат албума за преждевременен и го публикуват в компилация с други записи седем години по-късно, нищо, че куул-джазът отдавна е факт. Лий Кониц му остава верен и през 60-те – ето го заедно с колосите Бил Евънс на пианото и Нилс-Хенинг Орстед Педерсен на баса:
Дълголетието му е и творческо. Деветдесетте навършени години не го спират да се обгражда от млади музиканти с всякакъв бекграунд и да ги потапя в златните времена на куул-джаза, където след кончината на Мълиган (1996), той остава сред единиците оцелели от саморазрушителния им лайфстайл.
Последният му запис е в Алмерия, където заедно е в компанията на млади испански джаз-открития, начело с любимия ни пианист и един от последните „кръстници“ на „Джаз+“ и „Дуенде“, пианистът Марко Мескида. „Много лесно се свири с тези момчета – само няколко дни просвирвахме парчетата, които записахме за един ден“ – си спомня Кониц. А Марко добавя: „Лий се чувстваше отлично в Мохакар, той не се правеше на велик, въпреки, че се личеше, че знае всичко, но се оставя и на нашите идеи, остави ни голяма свобода да импровизираме“. Представянето на проекта пред публиката на фестивала в Алмерия завършва с вокална импровизация на Кониц:
Кони Френсис - една от най-големите поп звезди на 50-те и 60-те години, е починала на 87-годишна възраст, пише Ню Йорк Таймс, цитирани от БГНЕС. Новината беше потвърдена от дългогодишния ѝ приятел и президент на "Concetta Records" Рон Робъртс, в публикация във Facebook, която бе споделена и от официалната страница на Франсис. „С дълбока тъга и..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18 юли. Операта от Панчо Владигеров с либрето от Николай Лилиев по театралната пиеса на Фани Попова Мутафова "Балдуиновата кула" е символична за Старозагорската опера, която през 1975 година отбелязва своята..
Софийската филхармония предлага през лятото богата програма с изявени представители на класическата музика. Филхармонията ще бъде музикален домакин на фестивала Pravets Art Nights . Правец ще се превърне в сцена на изкуството под открито небе. Между 18 и 20 юли на езерото и на централния площад на града, ще се състои юбилейното 20-ото издание на..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
На 1 юли от 20.00 ч. на площада пред НДК ще се състои концерт на легендарния Оркестър на Дюк Елингтън, който се организира от Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в партньорство със Столичната община, а входът е свободен. Създаден от един от гениите в историята на джаза – Дюк Елингтън, оркестърът и до днес пази духа на неговата..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера. За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция на..
В ловешкото село Кърпачево тази вечер се открива 11-ото издание на фестивала "Jazz под звездите", който се организира от сдружението "Деветашко плато" и събира изтъкнати български музиканти. Идеята на фестивала е да оживи и популяризира Деветашкото плато и деветте села в нето като интересна и привлекателна туристическа дестинация, поясни..