Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Чепишева или когато главната медицинска сестра е наблизо

| обновено на 22.04.20 в 16:06
Снимка: mbal-shumen.com
"Мисията Милосърдие" е рубрика, в която вече три месеца правим колективен портрет на съсловието на медицинските сестри и акушерките. Тези, предимно жени в бяло, които са важни за цялото човечество Образът, който рисуваме днес е на една жена на 68 години, пенсионирана като главна медицинска сестра преди три години. Тя е емблема в българското сестринство, с много награди и призове, които са признание за нейното милосъръдие. Мария Чепишева е бившата главна медицинска сестра на шуменската болница.

Според нея в ситуацията около разпространението на коронавируса всеки от нас трябва да е строг към себе си и да спазва предприетите мерки, които са респектиращи: "Аз съм убедена, че ако вярваме в това ,което ни казват ще излезем с победа от тази ситуация. Изпадала съм в моменти с масов травматизъм, знам какво е да приемеш 10 души в болница, чиито имена не знаеш и ги обслужваш само по номерата". Разочарована съм от реформата в здравната система, която не е довършена, но колегите са смели и съпричастни с професията си. Хората работят и в такава ситуация, във всякакви условия, но е необходимо да се цени сестринската професия, защото ние сме недооценени. Съсловието е разделено, имаше много протести, но въпреки това ние надграждаме нашите възможности. Трябва обаче и политическа воля, за да бъдат подобрени условията на работа. Сестрите трябва да бъдат страна по договорите със Здравната каса.
"Не може само едните да имат оценка за своя труд".

И продължава в по-личен план:
"Сестринството е моят живот изпълнен с дух на респект и светлина. Това е моята детска мечта, но ми трябваха много години, за да открия огромните трудности и изпитания на тази професия. Кандидатствах медицина, но не исках да стана лекар, а сестра. Това беше породено от моя роднина, която беше медицинска сестра - интелигентна и прилична жена. Гледала съм я как работи, тя ме е провокирала и до ден днешен не спирам да работя."

Мария Чепишева е била сестра в реанимационното отделение на шуменската болница, във времена когато никой не е знаел как се работи в ОАРИЛ (Отделението за анестезия, реанимация и интензивно лечение).
"Там съм се срещала очи в очи със смъртта. След конкурс станах главна сестра на същата болница. Всичко, което съм получила като награди и похвали, го дължа на целия екип, с който съм работила. Моментът, в който бях главна сестра имаше дисциплина и уважение. Статутът на главната сестра зависи от мениджмънта на болницата. Зависи и от начина, по който ще се подходи, тъй като е трудно да спечелиш доверието на директора. Идва момент, в който се разбира, че без главната сестра не може, защото тя е тази, която се занимава с целия персонал в болницата. Тя комуникира с всеки и работи с всеки."

Мария Чепишева е почетен председател на регионалната колегия на медицинските сестри в Шумен, тъй като е неин основател. По инициатива на Съвета на здравни грижи, преди 15 години тя организира семинар за сестринството, който прераства в годишна международна кръгла маса, която събира годишно над 1000 медицински сестри, за да обменят опит за подобряване на качеството на медицинските грижи. Госпожа Чепишева води клинична практика към филиала на МУ във Варна. Изпитва професионален респект към нейната главна сестра, с която продължава да споделя мнение за здравните грижи. На нея се дължи и автономността на главната медицинска сестра на шуменската болница, която е пренесена като традиция и се пази до днес. 

В звуковия файл чуйте целия разговор с Мария Чепишева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04