Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите дни с бебе вкъщи - бъдете близо до него

Снимка: Pixabay

Често в първите дни след появата на първото дете, родителите се чувстват неориентирани, объркани и разтревожени.

Ивелина Петкова е майка на три деца, консултант по кърмене, бебеносене и ранно детско развитие. Тя споделя, че най-честите въпроси, които получава от млади родители, са свързани с храненето, приспиването и успокояването на бебето. Кърменето също е сред топ притесненията при майките, които нямат предишен опит.

За Ивелина, най-важното в началото на новия семеен живот, е всички членове на семейството да си дадат време за адаптация с новата ситуация. Намирането на индивидуален подход към детето, безспорно е ключ към разрешаването на много от първите тревоги на родителите.

„Няма вълшебна пръчка, която да реши всички проблеми мигновено, но най-важното е родителите да се успокоят и си дадат време да помислят върху всяка ситуация, а не да пробват неща, които са чули от приятели“, обяснява специалистът.

Коликите също са сред честите притеснения на младите родители. Ивелина Петкова съветва както майките, така и татковците да гушкат бебето повече. Според нея капките за колики са по-скоро успокоение за родителите. Нейното мнение е ,че бебето има нужда от близост и гушкане в изправена позиция, в която да може да усеща сърдечния ритъм и топлината на близките си.

Носенето в слинг също би могло да бъде от помощ при тежките колики в първите месеци. Когато видим, че детето е неспокойно, е хубаво първо да пробваме най-стандартните решения като хранене, кърмене, преобуване, гушкане или прибиране на ръчичките в пелена, за да не се стряска от тях, преди да започнем да се притесняваме.

Сред най-честите въпроси на млади родители е и приспиването на бебето. „Важно е да знаем че те спят сравнително малко като продължителност, но доста често, като през час и половина в първите месеци, и два часа и половина след 4-5 месец“.

Най-успешното решение на повечето от тези притеснения е да се следват сигналите на детето и да не се приема неговият плач, като опит за манипулация, тъй като бебетата са много недоразвити и имат нужда да бъдат приспивани, успокоявани и гушкани.

Сред основателните поводи за тревога обаче е недобро хранене, недостатъчен брой изхождания или прекалено плачливо дете. Да не забравяме, че бебета плачат и това е техния начин да сигнализират, че имат някакъв проблем.

Съветът на специалистът е „Следвайте бебето и бъдете близо до него“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студен въздух обхваща цялата страна

През днешния ден студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. От североизток облачността ще започне да се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от север-североизток, а в източните райони и временно силен, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните..

публикувано на 04.02.25 в 07:15
Потребителският бойкот в Хърватия зарази и други бивши югославски републики

"Форум", 03.02.25: Хърватите казват: "Стига! Колкото ние зависим от търговците, толкова и те зависят от нас"

Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател  доц. д-р Александър Христов и  Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..

публикувано на 03.02.25 в 18:35

Концепция за обновяване на училищни дворове тръгва от 59. ОУ и 29. СУ в район "Сердика"

С два пилотни проекта Столичната  община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..

публикувано на 03.02.25 в 17:45

Чешмите с минерална вода в центъра на София спират за профилактика

На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..

публикувано на 03.02.25 в 16:58

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19