Отварянето на парка съвпада и с началото на изложба-конкурс „Историческа живопис“. Първоначалният замисъл е изложбата да се провежда единствено на локацията на Историческия парк, но след избухването на пандемията организаторите решават изложбата да се проведе онлайн.
От 6 до 24 май всички посетители на Исторически парк ще могат да разгледат картините, за които ще могат да гласуват онлайн.
Целта на изложбата е да подпомогне българските живописци, които творят на историческа тематика и по-конкретно – Антична и Средновековна история от нашите земи.Общият награден фонд възлиза на стойност 13 000 лева, като суми от 10 000, 2 000 и 1 000 лева ще получат съответно победителите на първо, второ и трето място в конкурса. Всички останали картини ще имат възможността да бъдат закупени, от всеки, който е ценител и има желание лично да подпомогне творците.
“Целта на изложбата е да засилим връзките на сплотеност. Това е нещо, на което историята може да ни научи - отдаденост, мислене за цялото и в днешно време, ако го прилагаме, ние и другите хора ще се чувстваме сигурни, казва Ивелин Михайлов, инициатор на конкурса и изпълнителен директор на Историческия парк.
“Най-хубавото е, че успяхме да съберем творци от пет държави, които също ще дадат своите творби на българска тематика”, допълва Михайлов.
Чуйте повече за изложбата от разговора на Катя Василева с Ивелин Михайлов в звуковия файл.
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..
Морето и водните спортове са тяхната страст, професионален път и начин на живот. Организацията им се стреми да предава и популяризира морската култура в България чрез обучения по водни спортове, социални инициативи и състезания. "Акаша сърф" е и единственият международно сертифициран център по водни спортове в България, воден от олимпийски и..
Константина и Кристин са част от Ритмо денс студио - една от най-големите школи по социални латино и народни танци. Те се занимават със салса и бачата от близо 10 години. Константина е автор на лейди хореография, която заедно с Кристин и други дами от клуба представят на 8 март в интернет пространството. "Аз правя такива лейди хореографии и..
За над 13 хиляди места в столичните, общински ясли и детски градини вече са подадени заявления от около 15 хиляди родители. Кандидатури и корекции се приемат до 12:00 ч. на 8 май т.г. Първото класиране ще бъде обявено на 9 май, съобщи пред БНР-Радио София Десислава Желязкова - директор на дирекция "Образование" в Столичната община...