Според адвокат Емилия Недева акцентът на наказателната политика не следва да бъде върху непрекъснатото завишаване на наказанията, а върху превантивния контрол.
“На фона на статистиката от последните години, когато неведнъж наказанията са били увеличавани, резултатите не са задоволителни и считам, че не там е основният проблем”, коментира Лъчезар Босаков, адвокат по наказателно право.
Основният проблем, според адвокат Босаков, е в активността и качеството на контрола на движението по пътищата. Става дума за средствата за проверяване - тестовете за наркотици и тестовете за алкохол при шофиране.
Към момента и двете престъпления са поставени почти под един общ знаменател, като и наказанията са сходни. Трябва обаче да се направи основно разграничение, което касае доказуемостта на тези престъпления.
При алкохола нещата са ясни - тестът с дрегер и последващата кръвна проба доказват без съмнение количеството алкохол в кръвта на водача.
При наркотичните вещества има проблем от години - методите на изследване там са изключително притеснителни, при тестовете се промени думата в закона от “под влияние” на “при употреба”.
Употребата не е абсолютно доказателство за това, че някой в момента на спирането за проверка е под влиянието на наркотични вещества.
“Доказано е, че тези тестове, които се използват, хващат дни назад и вече се говори за предполагаемост на престъплението, а не, че то е абсолютно доказано”.
Основният принцип, залегнал в правото е, че една присъда не може да почива върху предположения, а тук законът отваря една такава вратичка, която може да се тълкува, че не може да бъде абсолютно доказано самото деяние.
Под обществен натиск се родиха доста недомислия в Наказателния кодекс. При пътните произшествия в някои случаи санкциите се изравниха и дори надминават тези при умишлените престъпления. Такъв дисбаланс по никакъв начин не е оправдан, заяви пред Радио..
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи..
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ)..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се,..