Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебати в СОС за имената на метростанциите в "Овча купел"

Борис Бонев
Снимка: БГНЕС

Две от метростанциите по третата линия ще бъдат с променени имена. Това одобри Комисията по образование, култура, наука и културно многообразие към Столичния общински съвет. Вносителят на предложението - независимият общински съветник Борис Бонев, имаше желание списъкът със станциите да е по-дълъг, но заради напредналата фаза по изграждане на метрото, изработване и поставяне на табели, само спирките в ж.к.“Овча купел“ ще бъдат с нови имена.

През февруари Борис Бонев внесе доклад за разглеждане от колегите му, който включваше списък с доста от метростанциите по третата линия, които да бъдат с променени имена. Всъщност това е идея на неправителствената организация „Спаси София“ от около 2 г., спирките да бъдат кръстени на намиращите се в близост транспортни обекти или местности, което да улесни пътуващите.

Заради напредналата фаза на изграждане на метрото, и по-точно като указателни табели, Борис Бонев оттегли списъка с имена, но остави за разглеждане 2 метростанции. Тъй като за спирките в ж.к.“Овча купел“ тази визуална информация все още не е изработена, той предлага те да бъдат с променени имена. Така 15 и 16 станция, които в момента са с имена „Мизия“ и съответно „Овча купел – Нов Български университет“, да се променят.

“Сега носещата името метростанция “Мизия” се намира на бул. “Овча купел”, тя е втората станция в района на “Овча купел” и е по-логично да носи името “Овча купел”, докато МС “Мизия” става следващата. Там има възможност за оформяне на площад, който също може да бъде кръстен “Мизия”, заяви Борис Бонев.

Към внесените промени от независимия общински съветник Борис Бонев, възникнаха възражения.  Димитър Антов от ПГ „Патриоти за София“ посочи, че спирките може да са кръстени на национални герои, на което Борис Бонев отговори, че имената на станциите трябва да имат транспортна, а не историческа функция. Разбира се, не се изключва в тях да се провеждат такива събития, които да образоват или носят културна наслада за пътниците.

В крайна сметка бе гласувано, името на Нов български университет да не бъде съкратено, а метростанциите в „Овча купел“ остават с имената „Мизия“ и „Овча купел – Нов Български университет“.

Повече за мотивите за преименуване и възраженията - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41